Вести

 • Свет 21.11.2013 14:30

  Нов остров во Јапонија

  Остров со пречник од двесте метри се појавил на 20 ноември речиси илјада километри јужно од Токио, по ерупција на вулкан на ненаселениот остров Нишиношима, во област на славниот, сеизмички многу активен, „огнен прстенПрвите знаци на вулканската ерупција биле забележани уште во вторникот, на 19 но

 • Свет 21.11.2013 14:26

  Половина век без решение на атентатот на Кенеди

  50 години од атентатот кој целосно го промени текот на светските случувања. Американскиот претседател Цон Ф.Кенеди беше убиен во 1963-та година во Далас, Тексас.. Hеговата смрт и денес се поврзува со многу контроверзи, иако убиецот Ли Харви Освалд беше уапсен по неколку дена.

 • Македонија 21.11.2013 14:12

  Маџоски излезе од притвор

  Марјан Маџовски, Шефот на кабинетот на претседателот на Собранието обвинет во мега аферата Шпион, ќе се брани од слобода. Истражниот судија во вторникот донел решение за укинување на притворот, а на оваа одлука не се противело ниту јавното обвинителство.

 • Македонија 21.11.2013 13:42

  Воз усмрти маж во Битола

  Денеска околу 13 часот, патничкиот воз што сообраќа на релацијата Битола-Скопје удри во маж на железнички премин, по пто лицето починало на лице место. Несреќата се случила во битолската населба Карпош. Идентитетот како и возраста на лицето сеуште не е утврдена, полицискиот увид е во тек.

 • Култура 21.11.2013 13:36

  Јуниорскиот Евросонг 2013

  Во сабота на 30 Ноември во Киев - Украина ќе се одржи единаесетото издание на Јуниорскиот Евросонг. Македонија ќе ја претстваува Барбара Поповиќ во придружба на Сара, Емилијана и Огнен со песната „Охрид и музика“.  На изборот  ќе учествуваат дванаесет композиции.

 • Економија 21.11.2013 13:14

  Македонија ќе добие нов закон за ДДВ, стапките не се менуваат

  Заврши проектот за реформа на македонскиот  даночен систем ,што беше помогнат  од проектот на Германското друштво за меѓународна соработка-ГИС .Новиот нацрт  текст на Законот за ДДВ е целосно хармонизиран  со Европската регулатива  и со најновите директиви , велат  од ГИС.Според координаторот на

 • Свет 21.11.2013 13:10

  Совладан потенцијален атентатор врз Ердоган

  Во Анкара безбедносните чувари совладале лице кое носело експлозив и се обидело да влезе во зградата на премиерот Реџеп Таип Ердоган во турската престолнина. Тој бил онеспособен од персоналот, по што бомбашки тим ја деактивирал бомбата која била пронајдена кај него.

 • Македонија 21.11.2013 12:42

  40 станови за деца без родители

  Владата одлучи да бидат доделени 40 станови на деца без родители кои до 18 години,  биле социјално згрижени - изјави Министерот за труд и социјални работи, Диме Спасов. Становите, кои се веќе изградени се еднособни и двособни со површина од 35 - 50 метри квадратни.

 • Свет 21.11.2013 12:31

  Откажани сите комерцијални летови од Загребскиот аеродром

  Сите летови од аеродромот во Загреб се откажани , поради штрајкот на четирите синдикати што започна во 10 часот.Прекинот на воздушниот сообраќај ќе трае до петок на полноќ, но од вторник се најавува почеток на втората фаза која ќе трае три дена .

 • Македонија 21.11.2013 12:27

  Маркудова-нов уставен судија

  Вангелина Маркудова, судија во Одделот за организиран криминал во Скопскиот Кривичен е избрана за судија на Уставниот Суд на Република Македонија.

Pages