Вести

 • Македонија 30.01.2014 13:38

  Децата се плашат да пријават насилство

  Минатата година  регистрирани 279 контакти преку СОС  телефонот за деца и млади, но и преку електронска порака, социјалните мрежи и преку директна посета на Меѓаши, со кои што комуницирале 969 пати.

 • Свет 30.01.2014 13:32

  ЕКСКЛУЗИВНО ОД КИЕВ: Без избори и оставка на Јанукович нема повлекување

  Граѓаните и опозицијата остануваат на своите упоришта. Нема промена на улиците на Киев откако синоќа Параламентот го усвои пакетот за амнестија на уапсените демонстранти во неодамнешните немири. Но тоа не е доволна отстапка.
 • Свет 30.01.2014 13:15

  Малта го ограничува купувањето на пасоши

  Малта го ограничи купувањето пасоши. Луѓето што сакаат да го добијат овој документ, освен тоа што треба да платат 650.000 евра, ќе мора да живеат една година нa Малта, договорено е на вчерашната средбата на претставници на Европската комисија и Малта.

 • Македонија 30.01.2014 12:56

  Тодоров: Раскинат договорот со Визарис

  Раскинат договорот со Визарис, изјави министерот за здравство Никола Тодоров. Направена е ревизија на договорот, немало ништо незаконско, не е исплатен ниту денар на фирмата, но прекинат е договорот од морални причини. 

 • Македонија 30.01.2014 12:11

  Легализацијата продолжена до 2015-та

  Нова погодност за граѓаните кои сеуште ги немаат легализирано своите објекти. Владата на последната седница ги прифатила измените во законот за градежништво и ги испратила на собраниско усвојување. 
   
 • Македонија 30.01.2014 12:01

  Воз прегази жена во Прилеп

  Под неразјаснети околности во Прилеп синоќа животот го загуби 76 годишната Даница Мицеска. Нејзиното тело го пронашле соседите покрај железничката пруга во близина на сточниот пазар.

 • Економија 30.01.2014 11:47

  Надминување на бирократските бариери за бизнисот

  Правните субјекти електронски ќе ги пријавуваат годишните завршни сметки, а крајниот рок е 15 март. За големите и средни фирми електронскиот систем е задолжителен.

 • Економија 30.01.2014 11:39

  Дрекслмаер и Кофикаб ќе отворат 5.000 работни места во Кавадарци

  Две големи странски инвестиции во Кавадарци ќе отворат околу 5.000 работни места. Станува збор за фабриките Дрекселмаер и Кофикаб.
 • Македонија 30.01.2014 11:27

  Кривични за охридска лекарка и општинар

  Лекар, управител на приватната здравствена установа „Прима Медика“ и вработен во општина Охрид заработија кривична пријава од СВР Охрид поради стореното кривично дело „издавање и употреба на невистинито лекарско уверение“.

 • Македонија 30.01.2014 11:13

  Шулц: Балканот во Европа

  Европскиот парламент и Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) се природни партнери, изјави Мартин Шулц, претседателот на Европскиот парламент пред парламентарците од 47 земји членки на Советот на Европа.

Pages