Вести

 • Македонија 07.11.2013 19:53

  Германија е серизен и крупен играч во Европа

  - Не би  коментирал нешто каде што не сум бил присутен. Сосема е јасно зошто Нимиц бил поканет кај германската канцеларка Меркел. Знаеме со што се занимава тој и за кое прашање е поставен од ОН и сигурно дека тоа било главна и централна тема.
 • Македонија 07.11.2013 16:02

  Царина – дозволи за повластени оператори

   Компании со високи стандарди сами ќе ја  вршат царинската  постапка.  Справување со ризиците и подобрување на квалитетот на царинските контроли е тема на состанокот на Комитетот за царина и правила на потекло на ЦЕФТА.

 • Економија 07.11.2013 15:58

  Почнува продажбата на становите на Џевахир

  Добрите односи на политички план меѓу Македонија и Турција како и  поволната  бизнис клима  беа клучни,  турскиот инвеститор  Џевахир Холдинг ,да вложи над 300 милиони евра во изградбата на најлуксузните висококатници во Општината Аеродром.
 • Македонија 07.11.2013 14:24

  Општината олеснета за 70 илјади евра

  Полицискиот сектор Берово поднесе кривична пријава против педесетгодишниот Ј.С., поранешен градоначалник на општина Пехчево,  поради  „злоупотреба на службената положба и овластување“.

 • Свет 07.11.2013 13:28

  Престрелка во Детроит - тројца усмртени

  Најмалку 3 лица загинаа, а 10-тина се ранети во два оружени напада во САД. Во првиот, напаѓач отворил оган во фризерски салон во Детроит, убивајќи три лица, а ранувајќи шестмина. Мажот е во бегство, а полицијата трага по него.
 • Македонија 07.11.2013 12:56

  Трансплантација на бубрези

  Трансплантацијата со органи од жив донор во Македонија почна пред 36 години ,а од кадавер или пацинти со мозочна смрт пред 26 години.Од тогаш  досега се извршени стотици трансплантации,од кои најмногу на бубрези.За да се оддржи континуитетот и за да функционира систем со листа на донатори  во м
 • Македонија 07.11.2013 12:48

  Грабеж во музеј на Македонија

  Непознат сторител украл златни експонати   кои се чувале во  Музејот на Македонија.

 • Свет 07.11.2013 12:31

  Во Грција не стивнува напнатоста

  Не стивнува тензијата во Грција. По вчерашниот генерален штрајк, денеска полициска интевенција во зградата на грчката радио-телевизија ЕРТ.
 • Економија 07.11.2013 11:50

  Македонско-бугарска комора

  Македонско-бугарската стопанска комора  и општините од  источниот дел на земјава со заеднички напори ќе ги  поттикнуваат економската соработка на фирмите од Македонија и од Бугарија,инвестициите , како и целосното искористување на парите од Европските фондови наменети за прекугранична соработка
 • Македонија 06.11.2013 22:42

  Директорката доби кривична

  Казна во висина од 5.000 евра за градинката „Детска радост“ и 500 евра за директорката ќе биде изречена од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство поради непочитување на стандардите и квалитетот на храната во градинката во која 13 деца имаа симптоми на труење...

Pages