Вести

 • Економија 16.01.2014 16:48

  Прва инвестиција во тетовската индустриска зона

  Италијанската компанија „Итек“ која произведува композитни материјали се очекува наскоро да започне со изградба на нов објект во индустриската зона во Тетово, информираа од Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот.

 • Свет 16.01.2014 16:33

  Објавени номинациите за Оскар 2014

  86-тото доделување на оскарите, најважната филмска награда,  ќе се одржи на 2 март годинава, една недела подоцна од вообичеаното за да не се поклопи со зимската олимпијада во Русија.

 • Македонија 16.01.2014 16:13

  Метео

  Во текот на утрешниот ден повторно нѐ очекува сончево време со мала до умерена облачност.

  По одделни котлини со појава на магла и ниска облачност, а ќе дува и слаб ветер од јужен правец.

  За подетални информации...

  Гледајте МЕТЕО со Ирена Лазарова - Димитровска

 • Македонија 16.01.2014 15:58

  Екстерно тестирање

  Учениците најмногу забелешки имале во разбирањето, одговорите или во преводот на прашањата за екстерното тестирање.  На адреса на Министерството за образование стигнале 720 коментари.

 • Македонија 16.01.2014 15:56

  Европски пари за 14 проекти во Македонија

  Тема на дискусијата на денешната средба беа 14 проекти кои ги води министерството за транпорт и врски, а припаѓаат под  ИПА компонентата. Главен проект е делницата од  коридорот 10 , Демир Капија – Смоквица, истакна министерот Јанакиевски.

 • Свет 16.01.2014 15:54

  Брисел го поздрави договорот за Изборниот законик

  Според портпаролот Стано, Еврокомисијата е информирана за одржаните разговори меѓу политичките партии во Македонија и постигнатиот договор.

 • Економија 16.01.2014 15:20

  Интернет игрите на среќа под домашна капа

  Домашните играчи годишно трошат и по десет милиони евра на игри на среќа кои се организираат преку интернет – покажале пресметките на властите. Ова се пари кои секоја година се одлеваат од земјава. Токму затоа, на пролет овој бизнис ќе го превземе домашна компанија – Државна видео лотарија.

 • Свет 16.01.2014 15:09

  Ватикан на распит пред ООН за злоупотреба на деца

  Морничави приказни од црковната исповедалница... Теодоро Пулвиренти е една од многуте познати и непознати жртви на педофилијата во редовите на католичката црква. Чудовиштето од неговото детство е италијанскиот свештеник Дон Карло Кјаренца.

 • Македонија 16.01.2014 15:04

  Tито Петковски ќе плати 10 илјади евра за навреда на премиерот

  Претседателот на НСДП Тито Петковски ќе треба да му исплати 650.000 денари на премиерот Никола Груевски, затоа што ја нарушил неговата чест и углед.

 • Македонија 16.01.2014 15:01

  Европски фондови за пругата Битола-Кременица

  Европската Комисија  одобри почнување на проектот за реконструкција на железничката делница од Битола до Кременица , граница со Република Грција, проект кој ќе се финансира од претпристапните фондови на Европската Унија  Со тоа почнува постапката за избор на компанија која ќе ги изведува градежни

Pages