Вести

 • Македонија 29.11.2013 14:22

  Лустрациска го отвора досието ,,Ченто“

  Со проверката на личните податоци се опфатени 24 лица-судии,удбаши,соработници на тајните служби,инволвирани во процесот за првиот претседател на Президиумот на АСНОМ.Целта не е преоценување на одлуката на врховниот суд со која ченто во 90-тата беше рехабилитиран,велат од лустрација.Членот на лус

 • Македонија 29.11.2013 12:16

  Уапсен е Владимир Поп Христов – братот на Кили

  На граничниот премин Богородица уапсен е Владимир Поп Христов- братот на актерот Кили при обид од соседна Грција да влезе во Македонија .

 • Култура 29.11.2013 11:30

  „Скопје 2014“ победник на фестивал во Баку

  Спотот за „Скопје 2014“ освои Golden Award – прво место за најдобар телевизиски спот во најпрестижната категорија на спотови за промоција на земја, регион или град на Интернационалниот филмски фестивал за туризам „БИТФФ“во Азербеџан.
   
 • Македонија 29.11.2013 11:25

  Против семејното насилство

  Семејното насилство се прелева во училишните клупи. Како превентивно да се дејствува? Младите кумановчани на необичен начин сакаат да им ја пренесат пораката на нивните другари во земјава – преку театарска претстава.Почнаа од Прилеп.

 • Македонија 28.11.2013 21:22

  Македонија и Бугарија заедно до средства за Коридор 8

  Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денес во рамките на својата работна посета на Република Бугарија оствари билатерална средба  со Министерот за транспорт, информатички технологии и комуникации на Република Бугарија,  Данаил Папазов.
   
 • Македонија 28.11.2013 20:57

  Кампања против насилството

  Зачестените насилства во автобусите, кај надлежните  го вклучија алармот за превенирање.  МВР , ЈСП, ОБСЕ  ја почнаа  кампањата за ,,Спречување на нарушувања на јавниот ред и мир во автобусите на градскиот превоз“.
 • Свет 28.11.2013 20:37
 • Македонија 28.11.2013 18:03

  Меморијален центар за еден век од балканските војни

  На денот на албанското знаме, во Зајас  отворен меморијалниот центар на албанската мајка, како сеќавање на жртвите на 100 годишнината од балканските војни. Лидерот на ДУИ рече дека меморијалниот центар не е против ниту еден народ.
 • Македонија 28.11.2013 16:44

  Ревизија Скопје 2014

  На вајари им се исплаќале големи суми, без општината да добие детален опис на што се потрошени парите. Во полна сума се плаќале и релејефи кои како финална верзија биле помали од првично договорените.

 • Свет 28.11.2013 15:43

  Прошетка низ Белата куќа

  Американците ќе можат да ја посетат Белата куќа за празникот на благодарноста. По неколкумесечна затвореност за посетители , Белата куќа повторно се отвара за јавноста.

Pages