Вести

 • Македонија 17.12.2013 10:53

  САД и влијанието на македонската дијаспора

  Македонските иселеници релативно лесно можат да добијат пасош врз основа на македонското потекло, тројца министри во актуелната македонска Влада се од дијаспората, оценува аналитичарот Сара Гардинг од универзитетот Оксфорд, којашто е автор на анализата за влијанието на дијаспората во државите на

 • Македонија 17.12.2013 10:45

  По Нова година казни за однапред сомелено месо

  Заврши периодот на приспособување. По Нова година сите  месарници ќе бидат казнувани доколку продаваат однапред сомелено  месо. Дотогаш инспекторите за храна и ветеринарство само ќе  контролираат без парични казни.        

 • Култура 16.12.2013 22:26

  МРТ за новогодишните празници со ексклузивна емисија од отвoрањето на МНТ

  Играната документарна програма на Македонската телевизија обезбеди ексклузивен материјал од отворањето на Македонскиот народен театар. Вечерта на 7.12.2013, наспроти празникот Св.

 • Економија 16.12.2013 20:26

  Почна пленарната расправа за државната каса

   Во неа се предвидени: зголемување на капитални инвестииции, за што в година ќе бидат искорстени 365 милиони евра, пет процентно зголемување на пензиите,  платите во јавната администрација, на социјалната помош, 140 милиони евра за земјоделски субвенции.

 • Македонија 16.12.2013 16:35

  Пукотница и повредени во Жеровјане

  Пет лица се повредени во оружената пресметка која изутрината околу 5 часот се случила во угостителскиот објект „Ловец“ во тетовско Жеровјане. Според МВР три лица физички ги нападнале и пукале во петмина, нанесувајќи им повреди.

 • Култура 16.12.2013 16:14

  Премиера на мјузиклот„Пенелопе икс“

  По една деценија без  нов мјузикл, повторно танцување, збор и музика.  Хомеровите Пенелопа и Одисеј се драмската предлошка врз која работел композиторот Коџабашија. Автор на текстот е Венко Андоновски.

 • Македонија 16.12.2013 16:06

  14 Сообраќајки викендов

  Екипите на Итната медицинска помош во Скопје за време на викендот интервенирале кај 14 сообраќајни несреќи со 21 повредено лице. Ова е зголемен број од вообичаеното затоа што во текот на работната недела просечно интервенираат кај 2 до 3 сообраќајки.

 • Македонија 16.12.2013 16:04

  Метео

  Мал пад на температурата денеска. Продолжува ли трендот на заладување или пак повторно топли декемвриски денови се пред нас?

 • Македонија 16.12.2013 16:02

  Бизнисот се вклучува во интеграцијата на лицата со инвалидитет

  Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов и претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески, денеска потпишаа меморандум за соработка.
 • Македонија 16.12.2013 15:39

  Трипати повеќе средства од „Еразмус“

  Зa да се стигне до европски пари патот не е тежок. Нема посебни критериуми, важно е добро да се владее програмата, да се препознаат приоритетите кои се дадени од Европската Унија и проектите да  содејствуваат со стратегиските планови кои се веќе посочени како битни да се развијат.

Pages