Вести

 • Македонија 05.11.2013 14:18

  Берлин се вклучува во надминувањето на спорот?!

  Германската канцеларка Ангела Меркел се сретна на краток разговор во Берлин со Метју Нимиц, посредникот во македонско-грчкиот спор. Меркел и Нимиц се согласиле дека пречките, ако постои политичката волја, се надминливи.
   
 • Македонија 05.11.2013 13:45

  Лалакос: Грција не е за Славјано-албанска Македонија

  Во разговорите околу прашањето за името Грција не предложила славјано-албанска Македонија,тврди шефот на грчката канцеларија за врски во македонија  Теохарис Лалакос .
 • Свет 05.11.2013 13:39

  Нов вооружен напад во САД

   Полицијата го идентификува дваесетгодишниот Ричард Шуп, осомничен за синоќешниот напад во трговскиот центар „Гарден Стејт Плаза“ во градот Парамас во Њу Џерси. По нападот, напаѓачот кој потоа избегал е пронајден мртов. Локалниот обвинител изјави дека извршил самоубиство.
 • Македонија 05.11.2013 13:16

  Еди Рама во официјална посета на Република Македонија

   Доаѓа на покана на Премиерот Никола Груевски. На агендата на Рама, планирани се средби со државниот врв, Претседателот  Иванов и со Претседателот на Собранието, Вељаноски. Рама треба да се сретне и со лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи.

 • Македонија 05.11.2013 12:41

  Протест на глувите

  Глувите бараат оставка од Васко Марков, Претседател на Националниот сојуз на лицата со оштетен слух. Тие тврдат дека наместо да ги заштитува, тој ги злоупотребува, воопшто не се бори за остварување на нивните права и преку здружението заработува пари за себе.
 • Македонија 05.11.2013 11:57
 • Македонија 05.11.2013 09:43

  Тепачка кај Нова Железничка

  Тепачка синоќа околу 19 и 30 часот избувна меѓу две групи деца кај нова железничка. Едно од нив  е повредено и префрлено во ургентниот центар. Констатирани биле  телесни повреди. Едната група биле ученици од  хемиското средно училиште, а другите од ПТТ.

 • Македонија 04.11.2013 21:20

  Цапа се извини на Груевски

  Момчето кое пред една година го нападна автомобилот на македонскиот Премиер во Тирана денеска се покаја за својата постапка. Таулант Цапа во македонската Влада лично му се извини на Никола Груевски и изрази жалење за инцидентот.

 • Свет 04.11.2013 15:55

  Сиријските бегалци, шират болести во Европа

  Ја поминуваат границата среде глува ноќ, на прсти низ минските полиња, низ бодликавите жици. Заради бебето што го држат во рацете, во потрага подобра иднина во Европа. Но бебето е заразено. Не било вакцинирано поради војната.
 • Економија 04.11.2013 14:49

  100 милиони евра за подобрување на општинската инфраструктура во земјите на Западниот Балкан

  Европската банка за обнова и развој  и германската КФВ , со заеднички напори, ќе основаат Фонд за подобрување на општинските инфраструктури во земјите на Забадниот Балкан.

Pages