Вести

 • Македонија 16.12.2013 14:01

  Ќе се модернизираат патарините

  Ќе се модернизираат  патарините. Веќе  е познато идејното решение на патарините. За изведбата ќе се бараат  меѓународни фирми.

 • Македонија 16.12.2013 13:37

  Солунската агенда не заживеа

  2014-та според Солунската Агенда требаше да биде година во која сите земји од Западниот Балкан ќе бидат интегрирани во Европската Унија. Но тоа не се случи. Македонија се уште е блокирана од Грција за започнување на преговори.

 • Македонија 16.12.2013 13:33

  Дипломатските активности на Груевски и натаму ги вознемируваат Грците

  Активностите на македонскиот премиер Никола Груевски и натаму го загрижуваат јужниот сосед.

 • Македонија 16.12.2013 13:31

  Грција да направи компромис со ЕУ за Македонија

  Вистински потег би бил Грција, како претседавач со ЕУ, да направи компромис околу Македонија, со што би дала позитивен сигнал за проширувањето, смета европратеничката Тања Фајон. Таа додава дека сепак се зависи од политичките лидери.

 • Македонија 16.12.2013 13:30

  Автомобилите и семејствата се загадувачите

  Министерот за животна средина и просторно планирање Абдулаќим Адеми тврди дека загадувањето на воздухот се должи на сообраќајот и индивидуалното затоплување на семејствата со дрво за огрев.

 • Македонија 16.12.2013 13:26

  Либерализацијата на пазарот со струја продолжува на 1 април 2014

  Сите институции , енергетски компании и фирми се подготвени од 1 април наредната година да почне следната фаза од либерализацијата на пазарот на електрична енергија. Слободно ќе купуваат струја 222 правни лица.

 • Македонија 16.12.2013 13:24

  Богоевски доби две години

  Обвинетите во случајот „Aгент“ ја слушнаа пресудата. Две години затвор заработи Слободан Богоевски поради малверзации при продажба на земјиште кај спортскиот центар „Борис Трајковски“.Другите обвинети добија затворски казни од по две, односно три години.

 • Македонија 16.12.2013 12:50

  Подготовки за Св.Никола

  Во Прилеп почнаа подготовките за традиционалната прослава на патронот, свети Никола. Вредните прилепчанки веќе ги виткаат малите посни сарми со кои градот влезе и во Гинисовата книга на рекорди.

 • Македонија 16.12.2013 12:09

  Од четврток поевтини уште 170 лекови

   На 60 насто од нив  се намалува партиципацијата, а 21 лек за првпат ќе се купуваат без доплата, кои се терапија за 15-на заболувања. Со намалувањето на цените Фондот за здравствено осигурување заштедува 88 милиони денари, а пациентите 31 милион денари годишно. 

 • Македонија 16.12.2013 11:13

  Човечка грешка-причина за судирот

  Системите за сигнализација на пругата на железничката станица „Рајко Жинзифов“  каде што синоќа се судрија патнички и товарен воз функционирале беспрекорно. Ова го покажала првичната анализа по направениот увид на екипите на „МЖ Транспорт и Инфраструктура“.

Pages