Вести

 • Свет 21.04.2017 14:16

  Австрија: Уапсени 26 членови на антидржавно движење

  26 лица, осомничени за подготовка на насилни активности, биле уапсени вчера во австрија во масовна операција против антидржавно движење, кое ја отфрла секоја државна власт, откако неговата масовност предизвика загриженост кај австриските власти.

 • Македонија 21.04.2017 14:07

  Скопје добива нов забавен парк

  Скопје добива нов модерен и забавен Луна парк. Етапно ќе се градат нова инфраструктура, придружни објекти и ќе бидат поставени нови забавни реквизити. Ќе чини 6,5 милиони евра. За неговата изградба нема да се зема од зеленилото во градскиот парк, уверува градоначалникот Коце Трајановски.

 • Македонија 21.04.2017 14:02

  Метео: Дневните температури во благ пораст

  За време на викендот во Македонија ќе преовладува сончево време со умерена облачност. Утре минималните температури на места ќе бидат за два до три степени пониски од денешните, а максималните дневни во благ пораст.

 • Македонија 21.04.2017 14:00

  Локализиран пожарот кај „Здравко Цветковски“

  Локализиран е пожарот што ги зафати напуштените бараки кај средното училиште „Здравко Цветковски“. Нема повредени лица и не постои опасност тој да се прошири, потврди командантот на бригадата за противпожарна заштита, Звонко Томески.

 • Економија 21.04.2017 13:52

  Просечната плата во февруари 22.347 денари

  Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари годинава изнесува 22.347 денари, објави Државниот завод за статистика.

 • Македонија 21.04.2017 13:48

  Кампања на МЖ Транспорт: „Не за селфи на воз- вреди да живееш“

  „Не за селфи на воз- вреди да живееш“- со кампања Македонски Железници Транспорт ќе ја подига свеста кај учениците да не се сликаат на вагоните и да внимаваат на високо напонските жици. Поводот се еден смртен случај и неколку повередни момчиња.

 • Економија 21.04.2017 13:25

  Македонската берза со задоволително остварување

  Реализираниот промет на Македонската берза во првиот квартал од годината е солиден. Но, политичката криза негативно влијае врз берзантското работење за што говори отсуството на странски инвестиии на почетокот на вториот квартал.

 • Македонија 21.04.2017 13:19

  Се бараат измени во Законот за лица со посебни потреби

  Родители на деца со посебни потреби од вчера поставија шатори пред македонското Собрание. Велат дека ќе останат до сабота. Апелираат државата да им излезе во пресрет, за да им се подобрат условите за живот на нивните најмили.

 • Свет 21.04.2017 13:04

  Исламска држава презеде одговорност за нападот во Париз

  Истрагата напредува за терористичкиот напад вчера вечер на Елисесјките полиња, утрвден е идентиетот на напаѓачот. Станува збор за лице кое и било познато на полицијата поради кривични дела.

 • Свет 21.04.2017 12:56

  Најмалку 27 повредени во автобуска несреќа во САД

  Најмалку 26 ученици од средно училиште и еден возрасен биле повредени во автобуска несреќа во Западна Вирџинија.

  Медиумите пишуваат дека автобусот удрил во дрво, а најверојатно брзото возење имало улога во несреќата.

Pages