Вести

 • Македонија 20.02.2018 12:02

  Поддршка од Канада за интеграцијата на Македонија во НАТО

  НАТО интеграциите на Македонија ќе бидат значаен придонес кон стабилноста и безбедноста во државата, но и на целиот регион, истакнале на денешната средба премиерот Зоран Заев и канадската амбасадорка за Македонија, Кетлин Чаба, соопшти владината прес- служба.

 • Свет 20.02.2018 11:38

  Калифорнија: Евакуација поради пожар

  Поради шумскиот пожар во одредени делови на централна Калифорнија, властите наложија задолжителна евакуација на населението.

  Огнената стихија уништи 11 квадратни километри во градот Бишоп, на источните падини на Сиера Невада, а во опасност се уште стотина објекти.

 • Свет 20.02.2018 11:19

  Трамп поддржува построги проверки за оружје

  Поради зачестените вооружени инциденти во училиштатата во САД, претседателот Доналд Трамп бара построга проверка на податоците на купувачите на оружје.

 • Македонија 20.02.2018 10:49

  Апелација ќе расправа за жалбата на Чавков

  Во Апелацискиот суд во Скопје денеска треба да се расправа за жалбата на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков за тримесечниот притвор во Истражниот затвор Скопје.

 • Македонија 20.02.2018 10:46

  Обвинителството отвора истрага за загинувањето на двајцата планинари

  Обвинителството најверојатно отвора истрага за двајцата планинари коишто загинаа на планината Ниџе од грчка страна. Сѐ уште не е пристигнат обдукцискиот наод и извештајот од Судската медицина од Солун.

 • Македонија 20.02.2018 10:37

  Претседателот Иванов со награда за светско лидерство заради инвестирање во новите генерации

  Шефот на државата Иванов, вчеравечер во Истанбул ја прими наградата „Најдобар светски лидер кој инвестира во нова генерација“, по повод прогласувањето на „Школата за млади лидери“, за најдобар социјално одговорен проект во Европа за 2017-та година, од страна Светскиот форум на бизнис ангели.

 • Македонија 20.02.2018 10:31

  Заев утре во Берлин на средба со Меркел

  Во рамки на официјалната посета на владина делегација на Германија, премиерот Зоран Заев утре во Берлин ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел.

  Како што соопшти владината прес-служба, по средбата канцеларката Меркел и премиерот Заев ќе имаат заедничка прес- конференција.

 • Македонија 20.02.2018 10:27

  Измените на Законот за медиуми на дневен ред на владина седница

  Предлог-измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги се на дневен ред на денешната 55-та седница на Владата на Република Македонија. Министрите ќе ги разгледаат и предлог-измените на Законот за основање на јавното претпријатие Македонска радиодифузија.

 • Свет 20.02.2018 10:25

  Зголемени тензии меѓу Либан и Израел

  „Либанската војска ќе ги искористи сите средства за соочување со потенцијалната израелска агресија“, соопшти официјален Бејрут, дополнувајќи-нивниот непријател го прекршува либанскиот суверентитет и правото на економски развој. 

 • Економија 20.02.2018 10:22

  Мерки за поддршка на градинарството

  Градинарите кои произведуваат зеленчук на отворено и во пластеници на најмалку 0,2 хектари имаат право на субвенција од 30.000, а 36.000 за површини од 0,7 до 5 хектари. За лубеници, дињи и тикви ќе се добиваат по 6.000 денари.

Pages