Вести

 • Култура 24.04.2017 13:04

  Европска премиера на „Дениција“ во Брисел

  Театарската корео-драма „Дениција“ работена според истоимената поема на великанот на македонската книжевност, Петре М. Андреевски, во Брисел ја имаше својата европска премиера во познатиот театар- кабаре „Л’Ос а Моел“, по што театраската екипа продолжува во Париз и други европски пестолнини.

 • Македонија 24.04.2017 12:56

  Одложена расправата во Судскиот совет

  Во Судскиот совет се одложи расправата за разрешениот судија и поранешен претседател на скопска Апелација, Јордан Митриновски. Не беше присутен неговиот адвокат.

 • Македонија 24.04.2017 12:53

  Субвенциите ќе бидат исплатени согласно законскиот рок

  50 милиони евра за субвенции на земјоделците ќе бидат исплатени согласно со законскиот рок, посочува ресорниот министер. Платежната агенција ќе ги изготви налозите до 31-ви мај.

 • Свет 24.04.2017 12:48

  Брисел навива за Макрон

  Европските лидери му го честитаа пласманот во вториот круг од претседателските избори во Франција на центристот Емануел Макрон кој на 7-ми мај ќе се соочи со крајната десничарка Марин Ле Пен.

 • Свет 24.04.2017 11:50

  Албанската опозиција ќе го блокира националниот сообраќај

  Обединетата албанска опозиција ќе одржи едочасовен протест со блокирање на националниот сообраќај, што според лидерот на најголемата опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, ќе биде удар против шверцот, криминалот и попречувањето на основните слободи на граѓаните.

 • Економија 24.04.2017 10:30

  ЕЛЕМ подготвен за втората фаза од Ветерен парк „Богданци“

  Електрани на Македонија се подготвени за изградба на втората фаза на ветерниот парк во близина на Богданци. Според генералниот директор Мицковски, станува збор за најисплатлива инвестиција, бидејќи проектираното производство било надминато за 25 насто.

 • Свет 24.04.2017 10:26

  Могерини во прва посета на Русија

  Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини е во прва посета на Русија, земјата којашто ја избегнуваше поради тензиите околу украинската криза и санкциите што ги воведе Брисел за Москва.

 • Македонија 24.04.2017 10:23

  Пролетна сесија на Парламентарното Собрание на Советот на Европа

  Пролетна сесија на Парламентарното Собрание на Советот на Европа, поради политичката криза, јавува МИА. Нема да учествува македонската парламентарна делегација, бидејќи не е сеуште составена по изборите лани во декември.

 • Свет 24.04.2017 10:20

  Европските лидери со поддршка за Макрон

  Европските лидери му го честитаа пласманот во вториот круг од претседателските избори во Франција на центристот Емануел Макрон кој на 7-ми мај ќе се соочи со крајната десничарка, Марин Ле Пен.

 • Македонија 24.04.2017 10:14

  Објавен првиот ИПАРД 2 оглас

  Наместо досегашните 50 односно 55 проценти, стапката на кофинансирање во првата мерка, инвестиции во земјоделски стопанства, може да достигне и до 70 отсто во подрачјата со ограничени можности.

Pages