Вести

 • Македонија 09.10.2018 12:01

  Хан за „Стандард“: Има закани против пратеници на ВМРО ДПМНЕ кои сакаат да гласаат за Договорот

  Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во интервју за австриски „Стандард“ вели дека е запознаен со закани од страна на опозицијата против пратеници кои сакаат да ја напуштат партиската линија и да го поддржат Договорот со Грција во Собранието.

 • Македонија 09.10.2018 11:58

  Концептот за Едно општество и интеркултурализам на 93. владина седница

  На предлог на Канцеларијата на претседателот на Владата на Република Македонија, на денешната седница ќе биде разгледана информацијата за потребата од изработка на Национална стратегија за развој на концептот за Едно општество и интеркултурализмот.

 • Свет 09.10.2018 11:55

  Флорида и Алабама се подготвуваат за ураганот „Мајкл“

  Движејќи се кон Флорида, ураганот Мајкл го зголемува својот интензитет. Во наредните неколку денови бурата ќе биде над Мексиканскиот Залив, каде што поради високата температурата на воздухот постојат поволни услови за интензивирање на ураганот.

 • Економија 09.10.2018 11:32

  ММФ: Раст на светската економија од 3,7% во 2018-та

  Светската економија годинава ќе расте исто како и лани со стапка од 3,7%. Според ММФ главна причина за поскромниот раст се зголемувањето на каматните стапки и тензиите во глобалната трговија. ММФ останува со прогнозата за раст од 2,9% за САД, но очекува забавување в година и раст од 2,5%.

 • Свет 09.10.2018 11:28

  Притисок од САД и Турција за исчезнатиот новинар

  САД изразија загриженост поради исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Турција. Трагата му се губи од 2 октомври кога заминал во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул поради обезбедување на документи кои му биле потребни за склучување брак.

 • Македонија 09.10.2018 11:23

  Продолжува судењето за собраниските настани од 27-ми април

  Во Кривичниот суд во Скопје треба да продолжи судењето за настаните во Собранието на Република Македонија на 27-ми април минатата година. На минатото рочиште беа сослушани четворица сведоци, кои ги објаснија нивните дејствија за време на протестите пред Собранието.

 • Македонија 09.10.2018 11:21

  Мицкоски со отворено писмо до Заев

  „СДСМ одби, премиерот молчи. Паднаа маските и се покажа вистинското лице на власта“, вели во отвореното писмо до премиерот Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Според него СДСМ имал прилика да докаже дека борбата против криминалот има некакво значење за оваа власт.

 • Економија 09.10.2018 11:13

  Поволни услови за користење на парите од ИПАРД 2

  Сите кои сакаат да конкурираат за ИПАРД 2 програмата мора да бидат регистрирани во системот за идентификација на земјишните парцели со точно определена минимална големина во зависност од културите кои ги одгледуваат.

 • Македонија 09.10.2018 11:10

  Предлогот за уставни измени во Собрание

  На вонредна седница Владата го усвои предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија, тука вклучувајќи ги и насоките за изменување и дополнување на Уставот.

 • Економија 08.10.2018 15:31

  Политичката состојба не влијае врз извозот

  Засега политичката состојба не влијае врз извозните активности на домашните компании, велат од Клубот на извозниците при Стопанската комора. Очекуваат брзо надминување на овој неизвесен период што негативно влијае врз носењето одлуки за инвестирање, односно нивно пролонгирање.

Pages