Вести

 • Македонија 21.04.2017 15:43

  Родителите на деца со посебни потреби на средба со пратениците

  Студената ноќ ја минаа во шатор, со надеж дека утрото ќе донесе подобра иднина за нивните најмили. Родителите на децата со попреченост беа повикани во Собранието. Претставници од надлежните институции и пратеници им ветија дека дел од барањата ќе се реализираат уште од следната недела.

 • Македонија 21.04.2017 15:28

  16-то продолжение на конститутивната седница

  Далекусежни последици ќе има македонската држава со прифаќањето на албанската платформа бидејќи крајната цел е федерализација преку менување на државните обележја- рекоа од собраниската говорница пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

 • Македонија 21.04.2017 15:25

  Правници на јавна дебата во Скопје

  Не е праведно во постапката во која се уште не знаеме дали осомничениот го сторил делото да се применуваат присилни средства и други недозволени начини за собирање на докази – вели академик Владо Камбовски.

 • Свет 21.04.2017 15:15

  Протести во Венецуела: Вооружени банди нападнаа болница

  Вооружените банди нападнаа болница во Венецуела во која имало 54 деца. Властите ги обвинуваат опонентите на претседателот Николас Мадуро за инцидентот по кој беше издадена наредба за евакуација.

 • Свет 21.04.2017 14:16

  Австрија: Уапсени 26 членови на антидржавно движење

  26 лица, осомничени за подготовка на насилни активности, биле уапсени вчера во австрија во масовна операција против антидржавно движење, кое ја отфрла секоја државна власт, откако неговата масовност предизвика загриженост кај австриските власти.

 • Македонија 21.04.2017 14:07

  Скопје добива нов забавен парк

  Скопје добива нов модерен и забавен Луна парк. Етапно ќе се градат нова инфраструктура, придружни објекти и ќе бидат поставени нови забавни реквизити. Ќе чини 6,5 милиони евра. За неговата изградба нема да се зема од зеленилото во градскиот парк, уверува градоначалникот Коце Трајановски.

 • Македонија 21.04.2017 14:02

  Метео: Дневните температури во благ пораст

  За време на викендот во Македонија ќе преовладува сончево време со умерена облачност. Утре минималните температури на места ќе бидат за два до три степени пониски од денешните, а максималните дневни во благ пораст.

 • Македонија 21.04.2017 14:00

  Локализиран пожарот кај „Здравко Цветковски“

  Локализиран е пожарот што ги зафати напуштените бараки кај средното училиште „Здравко Цветковски“. Нема повредени лица и не постои опасност тој да се прошири, потврди командантот на бригадата за противпожарна заштита, Звонко Томески.

 • Економија 21.04.2017 13:52

  Просечната плата во февруари 22.347 денари

  Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари годинава изнесува 22.347 денари, објави Државниот завод за статистика.

 • Македонија 21.04.2017 13:48

  Кампања на МЖ Транспорт: „Не за селфи на воз- вреди да живееш“

  „Не за селфи на воз- вреди да живееш“- со кампања Македонски Железници Транспорт ќе ја подига свеста кај учениците да не се сликаат на вагоните и да внимаваат на високо напонските жици. Поводот се еден смртен случај и неколку повередни момчиња.

Pages