Забава

 • Сцена 26.12.2016 10:31

  Почина Џорџ Мајкл

  На 53-годишна возраст, од засега неутврдени причини, почина светски познатиот музичар Џорџ Мајкл.

 • Сцена 19.12.2016 12:28

  Почина холивудската актерка За За Габор

  На 99-годишна возраст, од срцев удар почина холивудската актерка со унгарско потекло За За Габор. Неколкудецениската кариерата ја почна во педесеттите години на минатиот век, и играше во над 70 филмови.

  Меѓу попознатите се „Мулен руж“, „Лили“, „Орсон Велс“, „Допирот на злото“.

 • Здравје 13.12.2016 13:52

  Филџан чај дневно може да спречи срцеви болести

  Според американска студија, лица кои секојдневно пијат филџан чај имаат 35 отсто помал ризик да добијат срцев удар или некоја друга кардиоваскуларна болест во текот на животот.

 • Технологија 02.12.2016 13:17

  Вирус за „Андроид“ нападнал над еден милион корисници

  Компанијата за кибербезбедност, „Чек Поинт Софтвер Текнолоџис“ соопшти дека е откриен опасен вирус за мобилниот оперативен систем „Андроид“, којшто досега веќе влегол во профилите на повеќе од еден милион корисници.

 • Здравје 23.11.2016 13:44

  Чаша црно вино ја намалува штетата што ја предизвикуваат цигарите

  Наспроти бројните предупредувања, многу луѓе се уште не можат да кажат „не” на цигарите.

  Иако лекарите тврдат дека престанувањето на пушењето е единствен начин да се заштити здравјето, едно ново истражување покажува дека виното може да ги намали штетите што ги предизвикуваат цигарите.

 • Технологија 23.11.2016 13:42

  Половина од светското население ќе користи интернет до крајот на годинава

  До крајот на годинава, речиси половина од светското население ќе користи интернет. Мобилните мрежи растат, цените паѓаат, иако повеќето компании ќе бидат концентрирани кон развиениот свет, објави Меѓународната телекомуникациска унија на Обединетите нации.

 • Технологија 16.11.2016 12:53

  Снепчет очилата конечно во продажба

  Снепчет од сега произведува и очила во кои се наоѓа камера способна за фотографирање и снимање.

  Експертите од оваа сфера оценуваат дека останува да се види како овој производ ќе помине на пазарот и дали ќе заврши како „Гугл Глас“.

 • Здравје 16.11.2016 12:50

  Ефектот од стресот врз мозокот на младите

  Истражување на научници од американскиот универзитет Стенфорд укажува дека ефектот од стресот врз структурата на мозокот кај младите зависи од нивниот пол.

 • Сцена 11.11.2016 08:43

  Почина легендарниот музичар и поет Леонард Коен

  Легендарниот пејач и композитор Леонард Коен почина на 82-годишна возраст.

  Неговата смрт предизвика емотивни реакции меѓу политичари, музичари и актери, пренесоа светските електронски медиуми.

 • Стил 31.10.2016 11:35

  Хит дестинации за 2017-та

  За оние кои уште од сега размислуваат за годишниот одмор следната година, страницата LonelyPlanet.com објави топ дестинации, кои вредат да се посетат.

Pages