Забава

 • Технологија 26.12.2016 12:31

  Десет најчесто поставувани прашања на Гугл во 2016 година

  Кога станува збор за најпопуларниот пребарувач на светот, Гугл, слободно можеме да кажеме дека му се обраќаме во врска со речиси сите прашања кои ги имаме.
   
  Гугл направи листа на 10 прашања на кои најчесто биле барани одговор во 2016 година. 
   
 • Сцена 26.12.2016 12:28

  Проблеми со срцето - причина за смртта на Џорџ Мајкл

  Британската поп ѕвезда Џорџ Мајкл почина од срцева слабост, изјави денеска неговиот менаџер Мајкл Липман.

  Пред таа изјава, лондонската полиција ја оквалификува смртта на пејачот како „необјаснета, но не и сомнителна".

  Џорџ Мајкл почина синоќа на 53-годишна возраст.

 • Здравје 26.12.2016 10:33

  Посетата на концерт го намалува стресот

  Овогодишното британско истражување покажа дека слушањето на концерт во живо може значително да го намали стресот.

  Во истражувањето учствуваа 117 возрасни испитаници кои присуствувале на концертот на американскиот композитор Ерик Витакер.

 • Сцена 26.12.2016 10:31

  Почина Џорџ Мајкл

  На 53-годишна возраст, од засега неутврдени причини, почина светски познатиот музичар Џорџ Мајкл.

 • Сцена 19.12.2016 12:28

  Почина холивудската актерка За За Габор

  На 99-годишна возраст, од срцев удар почина холивудската актерка со унгарско потекло За За Габор. Неколкудецениската кариерата ја почна во педесеттите години на минатиот век, и играше во над 70 филмови.

  Меѓу попознатите се „Мулен руж“, „Лили“, „Орсон Велс“, „Допирот на злото“.

 • Здравје 13.12.2016 13:52

  Филџан чај дневно може да спречи срцеви болести

  Според американска студија, лица кои секојдневно пијат филџан чај имаат 35 отсто помал ризик да добијат срцев удар или некоја друга кардиоваскуларна болест во текот на животот.

 • Технологија 02.12.2016 13:17

  Вирус за „Андроид“ нападнал над еден милион корисници

  Компанијата за кибербезбедност, „Чек Поинт Софтвер Текнолоџис“ соопшти дека е откриен опасен вирус за мобилниот оперативен систем „Андроид“, којшто досега веќе влегол во профилите на повеќе од еден милион корисници.

 • Здравје 23.11.2016 13:44

  Чаша црно вино ја намалува штетата што ја предизвикуваат цигарите

  Наспроти бројните предупредувања, многу луѓе се уште не можат да кажат „не” на цигарите.

  Иако лекарите тврдат дека престанувањето на пушењето е единствен начин да се заштити здравјето, едно ново истражување покажува дека виното може да ги намали штетите што ги предизвикуваат цигарите.

 • Технологија 23.11.2016 13:42

  Половина од светското население ќе користи интернет до крајот на годинава

  До крајот на годинава, речиси половина од светското население ќе користи интернет. Мобилните мрежи растат, цените паѓаат, иако повеќето компании ќе бидат концентрирани кон развиениот свет, објави Меѓународната телекомуникациска унија на Обединетите нации.

 • Технологија 16.11.2016 12:53

  Снепчет очилата конечно во продажба

  Снепчет од сега произведува и очила во кои се наоѓа камера способна за фотографирање и снимање.

  Експертите од оваа сфера оценуваат дека останува да се види како овој производ ќе помине на пазарот и дали ќе заврши како „Гугл Глас“.

Pages