Забава

 • Сцена 30.08.2016 10:58

  Почина актерот Џин Вајлдер

  Американскиот актер Џин Вајлдер - ѕвезда на кино класиците како „Вили Вонка и фабриката за чоколадо", „Младиот Франкенштајн" и „Жена во црвено“, почина на 83-годишна возраст, пренесоа светските агенции.

 • Стил 24.08.2016 10:56

  Најлудата двојка на Инстаграм доаѓа од Москва

  Движењето на таканаречените „руфери“, млади луѓе главно од Русија и Украина, кои без дозвола и заштитна опрема се качуваат по високите градби и таму си прават селфи фотографии, го распамети 23-годишната Ангела Николау од Москва, која, освен по големата храброст, на целата работа и додала и малк
 • Технологија 24.08.2016 10:55

  Самсунг ќе продава половни паметни телефони

  Компанијата Самсунг идната година планира да продава половни паметни телефони со врвни перформанси.

 • Сцена 24.08.2016 10:53

  Џенифер Лоренс повторно најплатена актерка во светот

  Оскаровката Џенифер Лоренс втора година по ред е најплатена aктаерка во светски рамки, иако годинава заработи шест милиони долари помалку во однос на минатата година.

 • Технологија 18.08.2016 12:56

  Користењето на смартфон во тек на ноќта не влијае на сонот

  За оние кои сакаат навечер да ги користат своите „паметни” телефони и таблет компјутери, дојдоа добри вести.

 • Здравје 18.08.2016 12:48

  Зошто бананата за појадок не е добра идеја?

  Според експертите, бананата не е добар избор за појадок и може целосно да ја расипе вашата навика за здрава исхрана. Нутриционистот др. Дарил Гиофре вели дека бананата има добра репутација поради високото ниво на калиум, влакна и магнезиум, но дека не е добар избор за појадок. 

 • Здравје 12.08.2016 14:18

  Што се случува кога пиете кафе на празен желудник

  Дали кафето е здраво за нашиот организам е прашање кое експертите често го поставуваат. Секако дека тоа пружа многу поволности на организмот, но постојат некои работи на кои мора да се обрне внимание.

 • Сцена 11.08.2016 12:27

  „Продиџи“ ќе донира за поплавените во Скопје

  Англиската електронска група „The Prodigy“, која на 14 август ќе настапи во Охрид, на својата фејсбук страница напиша дека ќе донира за настраданите од поплавите кои во саботата го зафатија Скопје и околината.
   
 • Здравје 09.08.2016 12:46

  Сончајте се, но паметно

  Освен пешкир, креми за сончање и шише вода, многу луѓе на плажа обавезно носат и чадор за сончање. Но, ни овој реквизит нема многу да ве заштити од сонцето, бидејќи UV зраците делуваат и преку платно. Ако не сакате од плажа да се вратите црвени како рак, придржувајте се на следните совети:

 • Технологија 09.08.2016 12:43

  „Епл“ нуди 200.000 долари за откривање на нејзини безбедносни пропусти

  Американската компанија „Епл“ понуди награда од 200.000 доалри за оној кој ќе пронајде грешка во делот на софтверот кој спечува да се покренат несакани програми или драјвери при подигањето на оперативниот систем.
   

Pages