Забава

 • Сцена 30.08.2017 10:55

  Ѕвездите од „Игра на тронови“ за една епизода добиваат по половина милион долари

  Според многу критериуми „Игра на тронови” е најголема телевизиска серија и најголем хит во историјата на телевизијата ХБО, па воопшто не изненадува фактот дека главните глумци заработуваат многу пари. 

 • Стил 30.08.2017 10:50

  Колку Европејците трошат на патување?

  Граѓаните на Луксембург трошат најмногу пари на патување, во просек 740 евра по лице, споредувајќи со другите земји од Европската унија, покажува истражувањето на Евростат за 2015 година.

 • Здравје 30.08.2017 10:46

  Колку јајца смееме да изедеме неделно?

  Средовечни мажи кои јадат седум или повеќе јајца неделно се изложени на поголем ризик рано да починат, отколку нивните врсници кои не го прават тоа, а дијабетичарите кои ќе изедат и едно јајце неделно, се изложени на поголем смртен ризик, покажало американско истражување кое траело 20 години.

 • Здравје 07.08.2017 12:47

  Јадењето чоколада три пати неделно го намалува ризикот од срцев удар

  Конзумирањето на помали количества на чоколада може да ја намали шансата за добивање на срцев удар, се тврди во една нова студија. 

  Експертите тврдат дека конзумирањето на две до шест мали порции чоколадо неделно, ја намалува шансата од нерегуларна работа на срцето за 20 отсто.

 • Здравје 30.06.2017 14:46

  На високи температури да се пијат течности, но не студени

  Организмот може да се разлади со туширање и внесување на течности, но не студени, бидејќи тој повторно се затоплува до оптималната телесна температура и така дополнително се троши енергија, советува примариус доктор Амра Башиќ-Живадиновиќ.

 • Сцена 30.06.2017 14:43

  Ѕвезди кои „побегнале“ од своите имиња

  Голем број ѕвезди ги промениле своите имиња за полесно пробивање во светот на шоубизнисот.

  Дознајте кои се дел од ѕвездите кои ги промениле имињата:

  - Бруно Марс е роден како Питер Џин Хернандез.

  - Џиџи Хадид е Елена Хадид.

  - Кејти Пери е Кетрин Хадсон.

 • Технологија 21.06.2017 11:52

  Гугл ќе ги рангира апликациите по квалитет

  Со над два милиони апликации во „Гугл Плеј Стор“, наоѓањето добри програми е предизвик.

  За таа цел, Гугл има намера да им помогне на корисниците на Андроид платформата, со тоа што ќе ги рангира апликациите по квалитет.

 • Сцена 21.06.2017 11:49

  Даниел Деј Луис заминува во пензија

  Трикраниот добитник на наградата Оскар, Даниел Деј Луис, кој е еден од најпознатите актери во својата генерација, одличи дефинитивно да го напушти актерството и да се пензионира.

 • Технологија 14.06.2017 11:38

  Откриен софтвер што може да урне електрична мрежа

  Истражувачи од Словачка и САД открија, односно детектираа тн. штетен софтвер кој може да уништи цела електрична мрежа, наведувајќи дека веројатно токму тој малвер е одговорен за кусиот прекин на струја што се случи во Киев кон крајот на минатата година.

 • Здравје 14.06.2017 11:36

  Варените брокули не придонесуваат за подобро здравје

  Многу луѓе ги подготвуваат брокулите така што ги варат. Меѓутоа, на тој начин се уништуваат сите вредни нутриенти на зеленчук, витамините од групата Б и витаминот Ц.

Pages