Забава

 • Здравје 19.02.2014 13:31

  Совети за откажување од цигари

  Верувајте во себеси. Верувајте дека можете да се откажете. Помислете на некои од најтешките работи кои сте ги направиле во својот живот и сфатете дека ја имате храброста и одлучноста да ги откажете цигарите.

 • Здравје 19.02.2014 13:25

  Како љубовта влијае на организмот

  Допаминот е хормон кој создава чувство на пријатност. Поради него, на пример, коцкарите чувствуваат задоволство во игрите на среќа, поврзан е со земањето на дрога, но и – со чувството на љубов.

 • Здравје 18.02.2014 11:30

  Богатството на лушпите

  Лушпата од портокалот содржи всушност 4 пати повеќе растителни влакна од самата сочна внатрешност на целиот портокал. Лушпата исто така е полна со флавоноиди кои се познати борци против ракот.

 • Сцена 17.02.2014 16:25

  Возбудливо музичко патување во Скопје

  Спектакл на два подиуми, модерно техно, разиграна младина и гостување на едно од најголемите имиња на светската техно сцена – Лаг.

 • Сцена 17.02.2014 11:21

  Доделени наградите БАФТА

  На свеченото доделување на наградите БАФТА на Британската филмска и телевизиска академија, „Гравитација“ беше прогласен за најдобар британски филм.
   
 • Технологија 16.02.2014 19:44

  Кои се првите 10 луѓе со „Фејзбук“ профил?

  Секој корисник на Facebook има идентификациски број, ID кој се добива во текот на регистрирањето.

  Интересно е тоа што иако бил прв на страната, Марк Зукерберг не е под идентификациски број 1. 

 • Здравје 16.02.2014 19:37

  Знаеме ли колку шеќер содржат нашите омилени пијалоци?

  Експертите од Светската здравствена организација препорачуваат дека мажите не треба да конзумирааат над осум лажички или 32 грама шеќер дневно, додека за жени се доволни шест лажички или 24 грама шеќер дневно.

 • Технологија 14.02.2014 11:45

  Јапонски Ракутен го презема Вајбер за 900 милиони долари

  Ракутен, една од најголемите јапонски интернет компании, денеска соопшти дека ќе ја преземе познатата апликација за мобилни пораки и телефонирање, Вајбер, за 900 милиони долари.

 • Сцена 12.02.2014 14:31

  “Југоисточна Европа во Париз” ќе го претстави Балканот во Франција

  Фестивалот на кинематографиите од Југоисточна Европа по четврти пат ќе се одржи во периодот меѓу 27 и 30 април годинава. Настанот ќе се одвива во престижниот културен центар„’Entrepôt“, во Институтот за ориентални јазици и цивилизации.

 • Сцена 11.02.2014 16:10

  Сигет фестивал ќе го декорира Островот на слободата

  „Дизајнирајте го Островот на слободата, изработете скулптура, инсталација или декорација која ќе биде интересен елемент на овогодишното издание на Сигет фестивал“, стои во повикот на еден од најдобрите музички фестивали во светот.

Pages