Забава

 • Технологија 16.03.2016 13:49

  Како се праќала електронска пошта во 1984 година

  Денес се доволни само неколку секунди за да се прати електронска пошта преку компјутер или паметен телефон. 
   
  Сепак, пред неколку децении, односно во 1984 година, тоа беше многу долг и комплициран процес, оценува лондонската телвизија „Темза“.
   
 • Здравје 16.03.2016 13:45

  Намирници кои ги чистат белите дробови од никотин и катран

  Пушењето има штетно влијание врз човековото тело, но најмногу им штети на белите дробови. Експертите затоа советуваат редовно чистење и детоксикација на организмот од штетните материи.

  Сите добро знаеме дека со внесот на чадот од цигари во нашето тело ние внесуваме и никотин и катран.

 • Сцена 07.03.2016 15:27

  Џорџ Клуни планира да се откаже од актерство пред да остари

  Познатиот актер Џорџ Клуни дефинитивно не се согласува дека е како вино - „што постар, тоа подобар“, па најави дека нема планови да „старее пред камерите“ и да глуми „по стари денови“.
   
 • Здравје 07.03.2016 11:16

  Десет најдобри намирници за деца

  Следува листа на десет супер нармици за бебиња и деца.
   
  1. Банани - Тие се одличен извор на енергија
   
  2. Кељ - Тој е богат со железо и основни антиоксиданти, хранливи состојки кои се природна заштита од рак.
   
 • Здравје 07.03.2016 11:12

  Чај за здраво срце

  Лицата кои редовно пијат чај имаат 35 отсто помал ризик за срцев удар, покажува една студија спроведена во САД.

 • Технологија 07.03.2016 11:00

  Почина пронаоѓачот на електронската пошта

  Реј Томлисон, американски програмер заслужен за постоење на електронската комуникација, почина на 74-годишна возраст.

  Во 1971 година американскиот компјутерски програмер ја измисли електронската пошта која може да се испраќа од една во друга мрежа.

 • Сцена 29.02.2016 10:13

  Оскари 2016: Златната статуетка конечно во рацете на Ди Каприо

  Во Долби театарот во Лос Анџелес синоќа се одржа 88 доделување на една од најпрестижните филмски награди. Леонардо Ди Каприо го освои оскарот за најдобар актер во филмот „Повратник“, додека истата титула во женска категорија ја доби Бри Ларсон за улогата во филмот „Соба“.

 • Технологија 22.02.2016 17:26

  Индиска фирма произведе најевтин смартфон од 3,47 долари

  Индиска компанија произведе најевтин паметен телефон на светот. Компанијата Рингинг Белс соопшти дека нејзиниот телефон Freedom 251 ќе чини помалку од 500 рупии (7,3 долари), но на првиот ден на продажбата ќе чини 3,47 долари. 
   
 • Здравје 18.02.2016 11:26

  Последици од нередовното спиење

  Неправилните циклуси на сон и будна состојба во едно ново истражување се поврзани со зголемување на индексот на телесната маса и резистенција на инсулин.
   
 • Сцена 16.02.2016 15:57

  Интел ја претвори Лејди Гага во Дејвид Боуви во настап на Греми наградите

  Интел корпорацијата и шесткратната добитничка на Греми награди, глобалната музичка икона Лејди Гага обезбедија музичко искуство налик ниедно друго на 58-мите годишни Греми награди.  Додавајќи на уникатниот артистички стил на Лејди Гага иновативни технологии од Интел, оваа соработка резултира со д

Pages