Здравје

Блог вести

 • Здравје 07.02.2014 14:28

  40% повеќе грипосани од лани

  Вкупниот број заболени од грип во Македонија од почетокот на сезоната 2013/201

 • Здравје 06.02.2014 16:08

  Штедат енергија, но го загрозуваат животот!

  Европската унија во сите земји-членки забрани класични светилки од 25 до 100 вати, но берлински истражувачи тврдат дека штедливите светилки што се фаворизираат се исклучително штетни. Штедат енергија, но не и здравјето и животот.
 • Здравје 06.02.2014 15:31

  Црвено вино за здравје

  Најважните антиксиданти кои ги има во црвеното вино се ресвератолот и група на хемикалии наречени флавоноиди. Покрај нивната моќ да ги абсорбираат слободните радикали, се смета дека тие го штитат и срцето со тоа што го намалуваат ризикот од згрутчување на крв и од запаление на клетките.

 • Здравје 06.02.2014 11:39

  Навики што ја оштетуваат вашата коса

  * КОРИСТИТЕ ВАЛКАНИ ЧЕТКИ

 • Здравје 05.02.2014 12:58

  Температурен шок: За седум дена дури 25 степени разлика!

  Српските метеоролози прогнозираат дека по студеното време, температурата на воздухот за време на претстојниот викенд ќе се искачи и до 15 степени Целзиусови.
   
 • Здравје 04.02.2014 23:25

  Планетарна плима на канцерогени заболувања

  Светот се соочува со плима на заболувања од рак. Годишно со оваа тешка болест се дијагностицираат 14 милиони луѓе. Но бројот на случаи ќе достигне 19 милиони до 2025 и 24 милиони до 2035 година.

 • Здравје 01.02.2014 17:16

  Ова се тајните на долговечноста

  Советите на Волтер Бренинг, американец кој починал на 114 годишна возраст велат дека мали промени се доволни за поздрав живот, а со тоа и поквалитетен и подолг. 
   
 • Здравје 29.01.2014 10:58

  Совети од народната медицина

  Ако имате болки во грлото немора веднаш да одите во аптека и да барате таблети или антисептици. Едноставно правете гаргара со солена вода неколкупати дневно и симптомите за кратко ќе ги снема, особено ако после гаргарата се напиете чај со лимон и мед.

 • Здравје 29.01.2014 10:53

  Превентива против алергии

  Многу луѓе воопшто не знаат дека имаат алергија бидејќи симптомите кои се јавуваат се како обична настинка.Најчесто како придружни симптоми се јавуваат и главоболка, намалена концентрација, намален имунитет и сл.

 • Здравје 24.01.2014 14:42

  Штетните дејства на Кока-кола

  Кога  ќе испиеме чаша кока-кола сме внесле 10 лажички шечер во нашиот организам.Но,фосфорната киселина  го намалува слаткиот вкус и затоа не повраќаме.По дваесетина минути  во нашиот организам се случува инсулинска експлозија.Црниот дроб целиот шеќер го претвара во маснотии.По четириесетина минут

Pages