Здравје

Блог вести

 • Здравје 30.08.2016 11:04

  Можни причини за прекумерно потење

  Потењето е сосема природна телесна функција и е еден од начините со кој нашето тело овозможува одржување на нормална телесна температура.
 • Здравје 18.08.2016 12:48

  Зошто бананата за појадок не е добра идеја?

  Според експертите, бананата не е добар избор за појадок и може целосно да ја расипе вашата навика за здрава исхрана. Нутриционистот др. Дарил Гиофре вели дека бананата има добра репутација поради високото ниво на калиум, влакна и магнезиум, но дека не е добар избор за појадок. 

 • Здравје 12.08.2016 14:18

  Што се случува кога пиете кафе на празен желудник

  Дали кафето е здраво за нашиот организам е прашање кое експертите често го поставуваат. Секако дека тоа пружа многу поволности на организмот, но постојат некои работи на кои мора да се обрне внимание.

 • Здравје 09.08.2016 12:46

  Сончајте се, но паметно

  Освен пешкир, креми за сончање и шише вода, многу луѓе на плажа обавезно носат и чадор за сончање. Но, ни овој реквизит нема многу да ве заштити од сонцето, бидејќи UV зраците делуваат и преку платно. Ако не сакате од плажа да се вратите црвени како рак, придржувајте се на следните совети:

 • Здравје 04.08.2016 12:56

  Шест витамини и минерали кои ги содржат праските

  Праските претставуваат овошје богато со антиоксидантни витамини, А, Ц и Е кои поволно делуваат на кардиоваскуларниот систем и ја одржуваат кожата здрава и еластична.

 • Здравје 16.06.2016 11:38

  Дознајте зошто сладоледот е одличен за заштита на здравјето

  Верувале или не, омилениот летен десерт, сладоледот, во кој сите ние сакаме  да уживаме во топлите летни денови, е корисен за здравјето.

 • Здравје 27.05.2016 11:21

  Погледот на море го намалува стресот

  Истражувањето на американските научници сугерира дека погледот на море е поврзан со редуцирање на нивото на стресот.

  Научниците од Универзитетот во Мичиген Стејт, користеле податоци собрани од жители на новозеландскиот град Велингтон.

 • Здравје 19.05.2016 10:57

  Истражување: Просечна жена на 30 години има само 20 отсто шанси да остане бремена

  Двојките кои се обидуваат да забременат, знаат дека тоа и не е толку едноставен процес. Многу често се работи за исклучително тежок и фрустрирачки процес бидејќи многу работи мора да се совпаднат, врз чиј основ можеме да заклучиме дека забременувањето и не е секогаш така лесна задача.

 • Здравје 19.05.2016 10:53

  Месото ја чува витката става

  Кога сакаат да ослабат, жените најлесно се откажуваат од месото, а тоа е често една од најголемите грешки што ја прават. 
   
 • Здравје 10.05.2016 13:21

  Со физичка активност до поздрав живот

  Денеска се одбележува Светскиот ден на физичката активност. Со редовна физичка активност до поздрав живот. Докажано е дека седечкиот начин на  живот е ризик фактор за многу хронични заболувања, активниот живот пак имаат го продолжува животниот век.

Pages