Здравје

Блог вести

 • Здравје 16.03.2016 13:45

  Намирници кои ги чистат белите дробови од никотин и катран

  Пушењето има штетно влијание врз човековото тело, но најмногу им штети на белите дробови. Експертите затоа советуваат редовно чистење и детоксикација на организмот од штетните материи.

  Сите добро знаеме дека со внесот на чадот од цигари во нашето тело ние внесуваме и никотин и катран.

 • Здравје 07.03.2016 11:16

  Десет најдобри намирници за деца

  Следува листа на десет супер нармици за бебиња и деца.
   
  1. Банани - Тие се одличен извор на енергија
   
  2. Кељ - Тој е богат со железо и основни антиоксиданти, хранливи состојки кои се природна заштита од рак.
   
 • Здравје 07.03.2016 11:12

  Чај за здраво срце

  Лицата кои редовно пијат чај имаат 35 отсто помал ризик за срцев удар, покажува една студија спроведена во САД.

 • Здравје 18.02.2016 11:26

  Последици од нередовното спиење

  Неправилните циклуси на сон и будна состојба во едно ново истражување се поврзани со зголемување на индексот на телесната маса и резистенција на инсулин.
   
 • Здравје 05.02.2016 11:33

  Експериментална вакцина против ХИВ

  Научници од Харвард развиваат вакцина против ХИВ која се темели врз вируси на настинка, пишува списанието „Annals of Internal Medicine“.

  Новата вакцина засега се покажала сигурна, и предизвикала „умерена“ реакција на човечкиот имунолошки состав против ХИВ.

 • Здравје 29.01.2016 11:57

  Бадемот го намалува холестеролот и шеќерот

  Научниците од Торонто и Лондон тврдат дека може да се намали нивото на холестерол и шеќер во крвта ако заедно се јадат бадеми и бел леб. Сепак, ова не се препорачува на сите, затоа што бадемот е богат со маснотии.

 • Здравје 20.01.2016 11:57

  Зошто во зима јадеме повеќе?

  Зголеменото внесување храна во текот на зимските месеци е можно да се објасни со еволуциски причини, веруваат британски научници од Универзитетот Ексетер.

 • Здравје 05.01.2016 10:53

  Знаци на предупредување за срцев удар

  Нова студија спроведена во болницата „Седар Синаи“ во Лос Анџелес укажува на присуство на знаци на предупредување во текот на 30 дена пред да настапи срцев удар.

 • Здравје 23.12.2015 12:06

  Парацетамол против грип нема никакво дејство

  Врз основа на резултатите на нова студија, научниците тврдат дека земањето парацетамол за ублажување на симптомите на грип, нема никакво дејство.

  Во спротивност со советите на лекарите, популарниот лек не може да ја намали температурата ниту другите симптоми како болките.

 • Здравје 01.12.2015 11:48

  Со ореви против дијабетес

  Лицата кои секојднево јадат грст ореви имаат помал ризик за присуство на фактори поврзани со заболување од дијабетес тип 2, објавија американски научници.
   

Pages