Спорт

 • Нуров во битка за злато

  Македонскиот борач Могамедгаџи Нуров утре на медитеранските игри во Алжир ќе настапи во финалето и во битката за златниот медал за противник ќе го има Актурк од Турција, откако денеска супериорно победи во 4 борби.

 • Тенис 25.06.2022 18:00

  Македонија останува во третата Европска група

  Македонската тениска репрезентација успеа да обезбеди опстанок во Третата Европска група од Дејвис Куп натпреварување, откако по поразот од Моладавија од 2:1 денеска успеа да слави против Лихтејнштајн со 2:0.

 • Фудбал 23.06.2022 21:43

  Пад од две места на листата на ФИФА

  На најновото рангирање на ФИФА македонската селекција денеска е на 64-тото место што е за две позиции полош пласман од претходниот ранкинг. Причина поразот од Грузија и ремито со Бугарија во Лигата на нации во која нашите фудбалери запишаа и две победи над Гибралтар.

 • Тенис 23.06.2022 21:24

  Македонија подобра од Црна Гора

  По поразот со 2-1 од селекцијата на Луксембург денешен предизвик за нашите тенисери беше селекцијата на домаќинот Црна Гора и можност за рехабилитација. Така и беше.

 • Фудбал 23.06.2022 21:16

  Инфантино со закана кон домаќинот на СП

  Ако Катар не сака секому да му пружи гостопримство тогаш нема да биде организатор на светското првенство.

 • Тенис 23.06.2022 21:06

  Утре ждрепка за Вимблдон

  Во отсуство на поради настаните во Украина суспендираниот светски рекет број 1 Данил Медведев и поради повреда на вториот на Ранг-листата Александар Зверев,позицијата прв носител на неофицијалното светско првенство во тенис му припадна на Новак Ѓоковиќ кој во моментов е трет на АТП листата.

 • Ракомет 23.06.2022 20:39

  Вардар со соопштение по суспензијата од ЛШ

  По освојувањето на двојната круна во Македонија, со нетрпение го очекувавме стартот на новата сезона во која ќе играме меѓу најдобрите екипи во Лигата на шампионите.

 • Кошарка 22.06.2022 19:25

  ЦСКА го промовираше Рајковиќ

  Надевајќи се на големи резултати, Македонија има тренерски трговски дефицит, односно повеќе увезува отколку што извезува. Но Емил Рајковиќ е еден од исклучоците.

 • Ракомет 22.06.2022 19:21

  Валтер ќе биде тренер на РК Еурофарм Пелистер

  Данецот Ларс Валтер ќе биде на клупата на битолскиот клуб Еурофарм Пелистер со задача да го однесе таму каде што не успеа Бељко Бабиќ. 56-годишниот ракометен стратег потпиша двегодишен договор, а досега работеше во Азоти Пулави во Полска.

 • Стојановски беше побавен од личниот рекорд на 200 градно

  Летото е период за водните спортови, а на Светското првенство во Будимпешта се вее и македонското знаме.

  Андреј Стојановски денеска пливаше на 200 метри градно и го освои 40-тото место во конкуренција на 44 натпреварувачи.

Pages