Тенис

Ѓоковиќ по осми пат ќе ја заврши сезоната како светски рекет број еден

14.11.2023 14:58

Ѓоковиќ ќе го подобри сопствениот рекорд во оваа статистика...

Новак Ѓоковиќ го победи Холгер Руне во првото коло од групната фаза на Завршниот АТП турнир со 2:1, по сетови 7:6 (4), 6:7 (1) и  6:3.

По оваа победа, 36-годишниот Србин си го загарантира првото место на АТП ранг-листата по крајот на сезоната.

Годината Србинот ќе ја заврши како бр.1 по осми пат. Ѓоковиќ ќе го подобри сопствениот рекорд во оваа статистика.