Серии

 • Играна серија

  МЛАДИОТ ПАПА

  Режисерот Паоло Соренто ни ја претставува серијата „Младиот папа“, која раскажува контраверзна приказна од почетокот на понтификатот на папата Пие XIII .

 • Документарна серија

  НОВИ ДЕЧКИ ВО ДИВИНАТА

  Во секоја епизода од документарната серија НОВИ ДЕЧКИ ВО ДИВИНАТА, се запознаваме со ново младенче од различен животински вид и ги покажуваме неверојатен карактер и тешките предизвици со кои се соочува растејќи во дивината во богатото и единствено живеалиште, карактеристично на неговиот вид.

 • Документарна серија

  ДИВА ГОДИНА НА ЗЕМЈАТА

  Додека Земјата патува околу Сонцето, дивите животни се движат согласно менувањето на годишните времиња. Како што луѓето го следат сопствениот календар на ритуали и случувања, биолошкиот час на животните се усогласува со физиологијата и ги предвидува ритмичките промени во опкружувањето.

 • Документарна серија

  ВО ДИВИНАТА НА КОЛУМБИЈА

  Колумбија, една од биолошки најразновидните земји на Земјата. Комбинацијата од постојано високи тропски температури и обилни врнежи создава совршени услови за експлозија на живот. Во шареноликиот мозаик од живеалишта, Колумбија е дом е на многу повеќе ʾрбетници одошто некој друг дел од светот.

 • Документарна серија Сабота, 18:30

  ХЕДОНИЗАМ СО ФИЧО

  Ново кулинарско шоу на Mакедонската телевизија. Секоја сабота патуваме во неодоливиот свет на вкусовите, микс од мириси, традиција и култура... Ве носиме на незаборавни патувања со Фичо и пријателите на превкусната македонска храна.

 • Играна серија Понеделник- Петок, 18:55

  СВЕТОТ НА БИБИ

  „Светот на Биби“ на МРТ1 секој работен ден од 10:30 и 18:55 часот.

   

 • Документарна серија

  ГОТВИ, ЈАДИ, ПОВТОРИ

  Шармантната Најџела повторно нè носи во својот необичен кулинарски свет. Во најновиот серијал „Готви, јади, повтори“, Најџела ќе ги подели со нас своите ритуали во кујната преку вкусните јадења за кои ги користи омилените состојки.

 • Документарна серија

  УПС, ГО СМЕНИВ СВЕТОТ

  Колку што е фасцинантно толку и забавно, серијата „Упс, го сменив светот“ е хумористичен поглед на некои случајни пронајдоци кои го сменија светот - од заштитно стакло до селотејп, од пеницилин до ботокс, од клима уред до самолепливи ливчиња – нешто што било чисто невнимание или целосна катастроф

 • Играна серија Понеделник- Петок, 10:50

  ШТРУМФОВИ

  Од понеделник на Македонската телевизија гледајте ја анимираната серија „Штрумфови“ што ги освои гледачите ширум светот. Вашите омилени сини јунаци ќе можете да ги гледате во два термина и тоа 10:30 часот и 19:00 часот.

 • Документарна серија

  ШКОЛАТА ЗА ГОТВЕЊЕ НА МАРТА СТЈУАРТ

  Инспирирана од истоимениот бестселер, во серијата „Школата за готвење на Марта Стјуарт“ лично Марта им одржува на гледачите мастер клас по кулинарство. Таа покажува класични техники и постепено ги открива тајните на готвењето. Од варење и динстање, преку печење и пржење до јадење и уживање.

Pages