Забава

 • Стил 02.03.2024 17:05

  На 102 години почина модната икона Ајрис Апфел

  Американската дизајнерка и модна икона Ајрис Апфел почина на 102 години. Самонаречената „геријатриска-старлета“ беше препознатлива по нејзината кратка бела коса, големи очила, светол кармин и нејзиниот накит.

 • Здравје 28.02.2024 14:05

  Жалфија за смирување, освежување и енергија

  Жалфијата може да ја добие титулата најлековита билка на светот, со оглед на тоа дека помага при повеќе состојби. Има антибактериско дејство, помага за смирување, освежување, енергија, против болки и висока температура, а го намалува и нивото на шеќер.

 • Здравје 27.02.2024 12:51

  Кои намирници треба да се избегнуваат во борбата со висок притисок?

  Во борбата со високиот крвен притисок еден од најважните чекори е да се контролира вносот на сол. Натриумот е суштински минерал кој игра витална улога во одржувањето на рамнотежата на течностите, функцијата на нервите и мускулната контракција.

 • Сцена 26.02.2024 12:09

  Оскаровска гала вечер во НОБ

  96. доделување на филмските награди „Оскар“, во Националната опера и балет задутре (28 февруари) во 20 часот ќе се одржи првата Оскаровска гала вечер.

 • Здравје 22.02.2024 12:32

  Младиот кромид го штити здравјето

  Сезона е на млад кромид и штета е да не ја искористувате можноста затоа што е богат со витамини и минерали и одлично го штити здравјето.

 • Сцена 22.02.2024 12:31

  Данијела Мартиновиќ премиерно во Македонска филхармонија на 17-ти март

  Данијела Мартиновиќ и нејзиниот бенд на 17-ти март премиерно, за прв пат со концерт во Македонска филхармонија, најавуваат од Авалон продукција.

 • Сцена 21.02.2024 10:39

  Две нови премиери за филмот „М“ во Северна Америка

  Македонскиот филм „М“ на режисерот Вардан Тозија го продолжува прикажувањето на северноамериканскиот континент, овојпат во официјална конкуренција на два престижни филмски фестивали – Интернационалниот филмски фестивал на научна фантастика во Бостон и Интернационалниот фестивал „Ноќи на стравот“

 • Здравје 20.02.2024 12:13

  Суво овошје- добар извор на влакна и витамини

  Сувото, сушено овошје е добар извор на влакна и витамини и нешто што не треба да се јаде само како прилог или да се користи како декорација. Погодно е за секојдневна здрава ужина комбинирајќи со солена и слатка храна, а здравствените придобивки се многубројни и разновидни.

 • Сцена 20.02.2024 11:11

  МНТ започна со подготовките за претставата „Хенгинг Араунд“

  Во Македонскиот народен театар започнаа подготовките за претставата „Хенгинг Араунд“ во режија и адаптација на Бојан Трифуновски, по текст на Љупчо Јованов.

 • Здравје 19.02.2024 12:14

  Неколку придобивки од гравот

  Гравот е главен во исхраната на многу луѓе ширум светот. Освен што е достапен извор на протеини, гравот е богат и со есенцијални хранливи материи како што се железо, калциум, магнезиум и витамини од групата Б.

Pages