Фудбал

Извлечени двојките за плејофот за ЕП 2024

23.11.2023 14:38

12-те репрезентации се поделени во три групи, од кои по одигрувањето на полуфиналните и финалните натпревари, победниците ќе обезбедат настап на шампионатот.

Извршена ждрепката за бараж дуелите по кои ќе бидат познати последните три репрезентации кои ќе играат на ЕУРО 2024-та. Иако од претходно беа познати три пара, денеска беа одредени преостанатите три за полуфиналната рунда.

12-те репрезентации се поделени во три групи, од кои по одигрувањето на полуфиналните и финалните натпревари, победниците ќе обезбедат настап на шампионатот.

Полуфиналните натпревари ќе се играат на 21 март, а пет дена подоцна (26 март) и финалните дуели.

Победниците од овие бараж дуели ќе бидат сместени заедно со Италија, Србија, Швајцарија во последниот 4-ти „шешир“ во ждрепката за групите за ЕП што е закажана за 2 декември (сабота) во 18 часот.

Европското првенство во Германија започнува на 14 јуни и ќе трае до 14 јули. Ќе се игра во 10 градови, а финалето е во Берлин.

 

БАРАЖ – ЗА ЕУРО 2024

Лига „А“ – полуфинале

ПОЛСКА (1) – ЕСТОНИЈА (4)

ВЕЛС (2) – ФИНСКА (3)

финале

Велс / Финска – Полска / Естонија

 

Лига „Б“ – полуфинале

ИЗРАЕЛ (1) – ИСЛАНД (4)

БИХ (2) – УКРАИНА (3)

финале

Босна и Херцеговина / Украина – Израел / Исланд

 

Лига „Ц“ – полуфинале

ГРУЗИЈА (1) – ЛУКСЕМБУРГ (4)

ГРЦИЈА (2) – КАЗАХСТАН (3)

финале

Грузија / Луксембург – Грција / Казахстан