Фудбал

Хари Кејн со нов рекорд на Бундеслигата

18.12.2023 14:51

Напаѓачот на Баерн Минхен, Хари Кејн беше двоен стрелец на натпреварот од 15. коло во германското првенство синоќа против Штутгарт (3:0).

Напаѓачот на Баерн Минхен, Хари Кејн беше двоен стрелец на натпреварот од 15. коло во германското првенство синоќа против Штутгарт (3:0). Кејн по вчерашниот дуел против Штутгарт во која Баварците славеа, собори уште еден рекорд.

Кејн ги постигна својот 19-ти и 20-ти гол во Бундеслигата. За да го направи ова му беа потребни само 14 натпревари. Направи и 5 асистенции.

Зад водечката двојка е напаѓачот на Манчестер Сити, Ерлинг Халанд кој за да стигне до бројката од 20 гола мораше да одигра 21 натпревар.