Елмас потпиша за Лајпциг

23.12.2023 19:18

Трансферот на Елмас од Наполи во Лајпциг, според медиумите, изнесува 25 милиони евра, плус еден милион евра во бонуси.

Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас успешно ги мина задолжителните медицински прегледи и потпиша денеска долгогодишен договор со германскиот прволигаш Лајпциг.

Трансферот на Елмас од Наполи во Лајпциг, според медиумите, изнесува 25 милиони евра, плус еден милион евра во бонуси.

24- годишниот македонски репрезентативец ќе игра за Лајпциг до 2028 година.

Елмас се сели во германскиот прволигаш од редовите на Наполи, каде што дојде од Фенербахче во 2019-та година за 16 милиони евра.

 

Фото: ФФМ