Тенис

Сабаленка ја одбрани титулата на Австралија опен

27.01.2024 15:06

Сабаленка ја одбрани минатогодишната титула на Австралија опен. Дваесет и петгодишната Белорусинка стана двократен победник на Грен слем турнирите.

Белоруската тенисерка Арина Сабаленка претпладнево ја победи Чинвен Женг од Кина во финалето на Австралија Опен 2024.

Мечот што траеше 1 час и 15 минути заврши со 2:0, по сетови 6:3 и 6:2.

Вкупниот награден фонд годинава на Австралија опен изнесува 58,9 милиони долари.

Во машкото финале утре ќе играат Јаник Синер од Италија и Данил Медведев од Русија.