Ватерполо

21. Светско првенство во ватерполо

11.02.2024 20:18

Хрватите денеска ја разбија Кина со 22-4 и се пласираа на Олимписките игри во Париз. Учество на олимпискиот турнир денеска обезбеди и Црна Гора...

Хрватите денеска ја разбија Кина со 22-4 и се пласираа на Олимписките игри во Париз. Учество на олимпискиот турнир денеска обезбеди и Црна Гора, која во четвртфиналето на СП ќе се сретне со Шпанија.

Унгарија ќе биде фаворит во дуелот со Франција, а и последниот четвртфинален пар е интересен, Италија ќе игра против Грција.

Италија ги победи Американците со 13-12 во последниот осминафинален меч на Светското првенство во ватерполо за мажи, па сега се познати сите четири четвртфинални двојки.

МРТВ во вторник ќе ги емитува сите четири четвртфиналиња.