Koшарка

Mакедонска кошаркарска репрезентација со победа против Полска

29.02.2024 11:02

Со победата против Полска најдобрата македонска кошаркарска репрезентација скокна за четири позиции на ФИБА ранг-листата и сега се наоѓа на 24. место.

Македонските кошаркари одиграа одличен два натпревари во овој квалификациски прозорец и забележаа пораз од Естонија во кој прикажавме добра игра и победа против Полска на гостински терен.

Со победата против Полска најдобрата македонска кошаркарска репрезентација скокна за четири позиции на ФИБА ранг-листата и сега се наоѓа на 24. место.

Овие два настапи ни донесоа напредок на ФИБА ранг-листа, односно на листата на сите учеснички во квалификациите за Евробаскетот (32 селекции). Пред почетокот на квалификациите бевме сместени на 28 место, а по одиграните мечеви дојдоа до 24 позиција.