МОДА

Еден век Гучи – од локална продавница до најуспешен бренд

26.10.2020 13:40

Модната компанија Гучи, основана пред еден век од италијански бизнисмен и моден дизајнер од Фиренца, една од најголемите во светот, слави 100 години постоење.

Компанијата е основана во 1921 година од Гучио Гучи, кога тој отвори мала продавница за кожни производи. Сепак, куќата цветаше под водство на неговиот син Алдо, кој успеа да го прослави овој бренд низ целиот свет.

Во 1950-тите, тие беа заштитен знак, инспириран од обликот на седлото, кој наскоро стана симбол на луксуз.

Гучи Гучи дизајнираше многу класици кои сè уште се симбол на ретро елеганцијата.

Нивните модни додатоци како чевли и вратоврски, како и чанти со рачки од бамбус сигурно ќе влезат во историјата на модата како некои од клучните елементи на добриот стил.

Логото на брендот е создадено во шеесеттите години и комбинира две букви G. Првиот парфем беше лансиран во средината на седумдесеттите години, под името бр. 1. Во деведесеттите години, Том Форд ја презеде позицијата креативен директор, кој го воведе брендот во нов и луксузен свет и затоа создаде слика што брендот ја одржуваше до доаѓањето на еклектичниот креативец Алесандро Мишел.

Дијана Гогова