Патување

Кападокија е спектакуларна во секоја сезона

11.04.2022 15:27

Кападокија е незаборавна комбинација на природни со историски чуда што ги плени посетителите со векови. Топографијата на регионот, создадена од ерозијата на лавата и пепелта исфрлени од сега неактивни вулкани, ги фасцинира посетителите со необичните конусни структури наречени „самовилски оџаци“ и со векови стари подземни градови врежани во карпи. Кападокија се стекнала со слава во антиката со одгледување вистински коњи и била позната како „Земјата на прекрасните коњи“. Со ова Кападокија ветува незаборавен одмор!

Со својата извонредна топографија, богата историја и вкусна кујна, Кападокија ги фасцинира своите посетители. Со подземни градови врежани во карпи, волшебни самовилски оџаци и глетки што го одземаат здивот. Посетата на Кападокија нуди магичен лет со балон, јавање низ карпести предели, шармантни пештерски хотели и пробање од локални вина во интересните кафулиња.

Кападокија е незаборавна комбинација на природни со историски чуда што ги плени посетителите со векови. Топографијата на регионот, создадена од ерозијата на лавата и пепелта исфрлени од сега неактивни вулкани, ги фасцинира посетителите со необичните конусни структури наречени „самовилски оџаци“ и со векови стари подземни градови врежани во карпи. Кападокија се стекнала со слава во антиката со одгледување вистински коњи и била позната како „Земјата на прекрасните коњи“. Со ова Кападокија ветува незаборавен одмор!

Кападокија беше домаќин на извонреден број посетители во првиот квартал од 2022 година. Музеите и археолошките локалитети во регионот ги посетиле 305.275 луѓе во првите три месеци од годината, што е зголемување за 54% во споредба со првиот квартал од 2021 година.

Видете ја Кападокија од небото

Најдобар начин да се види магичниот пејзаж на Кападокија е летот со балон на нејзиното неспоредливо небо. Шарените балони стануваат околу пет часот наутро, обично од селото Гереме, а посетителите можат да уживаат во прекрасните погледи на долината на гулабите, долината Земи, долината на љубовта и долината Пасабаг, заедно со познатите самовилски оџаци и други фантастични карпи. Земете со вас камера!

За гостите кои бараат автентично кападокиско искуство, пештерските хотели во областа се совршено сместување се совршен избор. Собите во карпи во пештерските хотели ги спојуваат историјата и модерните удобности во луксузен спој. По цел ден на разгледување, најдобриот начин да ја поминете вечерта е да се опуштите во дневната соба на бутик пештерски хотели со чаша убаво локално вино.

Од Гереме до Ургуп на коњ

Како „земја на прекрасните коњи“, прикладно е да се јава во Кападокија. Ранчевите во областа нудат патувања со водич за јавање на прекрасни коњчиња. Гледањето на зајдисонцето над Црвената долина додека се качите на коњ е незаборавно искуство. На ваков начин патниците можат да видат и многу глетки пеш. Мирната долина Ихлара е совршено место за пешачење или планинарење. Во долината, покрај потокот Мелендиз има летниковци каде што патниците можат да уживаат во чај или кафе. Достапни се и АТВ возила, а до некои цркви и долини во областа може да се стигне преку теренски возила.

Културни постојки

Вклучен на списокот на светското наследство на УНЕСКО во 1985 година, неверојатниот музеј на отворено Ѓореме е комплекс од фрески, врежани во карпи цркви кои содржат траги од претходните жители на областа, вклучувајќи ги Асирците, Хетитите, Фригијците, Хелените, Римјаните, Византијците, рано Христијаните и исламскиот свет. Тоа е главен културен центар на регионот. Се верува дека црквите Киличлар, Каранлик и Токали во Музејот на отворено во Ѓореме биле користени како некрополи од жителите на Аванос за време на римскиот период. Формацијата на самовилскиот оџак „Трите убавици“ во Ургуп е едно од најфотографираните места во регионот, додека црквата Свети Константин и Елена од 18 век во Мустафапаша била изградена за време на владеењето на султанот Ахмет I. Замокот Ортахисар, во селото Ортахисар, е впечатлива цитадела врежана во карпа. Кападокија е дом на толку многу важни структури, особено оние од раното христијанство, што е невозможно да се наведат сите овде.

Воодушевувачки подземни градови

Земја на мистерија, Кападокија била населена со векови, понекогаш и под земја. Според некои студии, интригантни подземни градови на повеќе нивоа, издлабени целосно од карпи, датираат околу седмиот и осмиот век пред нашата ера. Подземните градови Кајмакли, Деринкују, Озконак, Мази и Татларин, создадени да го заштитат населението во областа од напаѓачите, отвораат прозорец во секојдневниот живот на нивните жители, со тунели издлабени во карпи кои поврзуваат десетици места за живеење, обожување и складирање. Пешачењето по патеките на овие уникатни подземни живеалишта е незаборавно искуство.

Фантастични вкусови

Како и кујните во секој друг регион во Турција, и кападокиската кујна е обликувана од културното наследство на областа и достапноста на свежи локални и сезонски производи. Посетителите на Кападокија го започнуваат денот со традиционален турски појадок, обично придружен со прекрасен поглед на пејзажот на самовилските оџаци. Овој обилен појадок ги прикажува локалните сирења и свежи јајца, домати, краставици и зелени пиперки, заедно со маслинки, џемови, мед, путер и павлака. Деликатесите  како домашните колбаси, колачи и вкусното јадење со јајца, менмени, се надополнети со миризлив турски чај. Совршен почеток на напорниот ден за забава и гледање прекрасни глетки!

Други задоволства за јадење во Кападокија се локални јадења како што се чорба од кајсии и зердели ориз (јадење со сафран-ориз). Во регионот познат по грнчарството, тести ќебапот мора да се проба: зеленчукот и месото се ставаат во леб кој се пече во глинен сад на кој се лепи тестото во таканаречениот тандр (традиционална рерна).

Климата на Кападокија е идеална за одгледување грозје, а областа има долгогодишна традиција на производство на вино. Во различни винарии во областа, гостите можат да пробаат локални вина направени од грозје одгледувано во богатата почва во регионот.

Романса во земјата на бајките

Со својот бајковит пејзаж, Кападокија е една од најпопуларните дестинации за свадби и меден месец во Турција. Паровите и нивните гости ја избираат Кападокија за нејзините многубројни прекрасни бутик хотели, опциите за јадење и, се разбира, волшебните балони.

Многу парови ги овековечуваат своите предлози за брак и свадбени церемонии  за време на возење со балон или слават годишнини и меден месец додека лебдат по синото небо во Кападокија. Затскриените бутик пештерски хотели, често со тераси со прекрасен поглед на зајдисонце, се популарна опција за свадбени прослави. Многу од овие хотели имаат и турски бањи или други спа објекти.