Тенис - мастерс 1000 Рим

Шаповалов го елиминираше рекордерот Надал

13.05.2022 08:53

Елиминацијата на Надал е сензационалниот осминафинален резултат на тенискиот мастерс вреден илјада поени. 16-от светски тенисер, Шаповалов во три сета беше подобар од десеткратниот и с еуште актуелен шампион, Надал и во четвртфиналето ќе игра со Руд.

Во седум статистички категории, шпанскиот тенисер Рафаел Надал е рекордер на мастерсот во Рим, но по четири победи во меѓусебните дуели, вторпат по ред и тоа по австралискиот грен - слем загуби од Канаѓанецот, Денис Шаповалов.

Елиминацијата на Надал е сензационалниот осминафинален резултат на тенискиот мастерс вреден илјада поени. 16-от светски тенисер, Шаповалов во три сета беше подобар од десеткратниот и с еуште актуелен шампион, Надал и во четвртфиналето ќе игра со Руд.

Во преостанатите дуели славеа фаворитите, па најдобриот светски тенисер, Ѓооковиќ со 2:0 беше подобар од Вавринка за дуел со Оже - Алиасим. Во другите четвртфиналиња ќе играат: Циципас - Синер и Зверев - Гарин.