Надал се искачи на третото место по број на победи во Опен ерата

16.01.2023 16:26

Шпанецот се израмни по бројот на освоени натпревари во Опен ерата со Иван Лендл. И двајцата имаат 1.068 победи.

Првиот светски рекет Рафаел Надал претпладнево го победи Џек Дрејпер во првото коло на Австралија опен (7:5, 2:6, 6:4, 6:1).

Шпанецот се израмни по бројот на освоени натпревари во Опен ерата со Иван Лендл. И двајцата имаат 1.068 победи.

По вкупниот број на победи, Надал и Лендл се на третото место.

Лидер на оваа листа е Џими Конорс со 1.275, втор е Роџер Федерер со 1.251.

Од активните тенисери, Новак Ѓоковиќ има 1.036 победи и е на петтото место.

 

Надал се искачи на третото место по број на победи во Опен ерата

Првиот светски рекет Рафаел Надал претпладнево го победи Џек Дрејпер во првото коло на Австралија опен (7:5, 2:6, 6:4, 6:1).

Шпанецот се израмни по бројот на освоени натпревари во Опен ерата со Иван Лендл. И двајцата имаат 1.068 победи.

По вкупниот број на победи, Надал и Лендл се на третото место.

Лидер на оваа листа е Џими Конорс со 1.275, втор е Роџер Федерер со 1.251.

Од активните тенисери, Новак Ѓоковиќ има 1.036 победи и е на петтото место.