Тенис

Mакедонската тенисерка Ѓорческа, загуби од Ирина Бара од Романија

26.04.2023 21:42

Првиот ѝ припадна на нашата тенисерка со 6-3, но во вториот дијаметрално се смени односот на теренот. Ѓорческа сервираше полошо, направи пет двојни сервис-грешки...

Во првото коло македонската тенисерка загуби од Ирина Бара од Романија со 1-2 во сетови (6-3, 2-6, 5-7). Ѓорческа го доби првиот сет, отвори солидно, но потфрли во следните два и тоа ја чинеше елиминација.

Првиот ѝ припадна на нашата тенисерка со 6-3, но во вториот дијаметрално се смени односот на теренот. Ѓорческа сервираше полошо, направи пет двојни сервис-грешки и го загуби со 6-2. На самиот старт го заврши настапот на ИТФ фјучрсот во Истанбул.