Полуфинални мечеви на Вимблдон во женска конкуренција

13.07.2023 13:57

Во првото полуфинале закажано во 14:30 часот на централниот терен на Вимблдон ќе истрчаат Елина Свитолина од Украина и Маркета Вондрушова од Чешка.

На Грен слемот во Лондон денес на распоредот се двата полуфинални натпревара во женска конкуренција.

Во првото полуфинале закажано во 14:30 часот на централниот терен на Вимблдон ќе истрчаат Елина Свитолина од Украина и Маркета Вондрушова од Чешка.

По овој меч ќе се игра второто полуфинале, во него се пласираа Онс Жабер од Тунис и Арина Сабаленка од Белорусија.

Машките полуфиналиња ќе се играат утре. Двојките се:

Карлос Алкараз (Шпанија) – Данил Медведев (Русија)

Јаник Синер (Италија) – Новак Ѓоковиќ (Србија) .