Фудбал

Реал Мадрид го совлада Милан

24.07.2023 10:42

Двата европски гиганти се пресметаа на стадионот Роуз Боул во Пасадена, Калифорнија. Мадрид заостануваше со 0-2 на паузата по головите на Фикајо Томори и Лука Ромеро...

Реал Мадрид и Милан го отворија претсезонскиот тренинг со спектакуларен пријателски натпревар во САД. Двата европски гиганти се пресметаа на стадионот Роуз Боул во Пасадена, Калифорнија. Мадрид заостануваше со 0-2 на паузата по головите на Фикајо Томори и Лука Ромеро, но во второто полувреме постигна познат пресврт за да си го честита крајниот успех.

Федерико Валверде двапати погоди, а Винисиус Јуниор го постигна победничкиот гол. Во 84. минута Реал Мадрид стигна дури и до крајниот успех. Лука Модриќ даде прекрасна асистенција.

Хрватскиот интернационалец и освојувач на „Златната топка“ во шеснаесетникот го пронајде Вини Жуниор, кој од чиста позиција ја погоди целта за конечни 3:2 во корист на Шпанците против Милан.

Следната контрола на Реал Мадрид е против Манчестер Јунајтед во четврток.

 

 

 

 

 

 

Фото:/ Реал Мадрид C.F/Facebook