Манчестер сити го освои Суперкупот на УЕФА победувајќи ја Севилја на пенали

17.08.2023 09:08

Основните 90 минути завршија нерешено 1:1. Јусеф Ен-Незири и донесе водство на Севилја во 25. минута. Кол Палмер во 63. минута го изедначи резултатот.

Во натпреварот за Суперкупот на Европа, Манчестер сити ја совлада Севилја со 5:4 на пенали.

Основните 90 минути завршија нерешено 1:1. Јусеф Ен-Незири и донесе водство на Севилја во 25. минута. Кол Палмер во 63. минута го изедначи резултатот.

Во пенал-серијата сите играчи шутираа прецизно, со исклучок на Немања Гудељ кој шутираше последен и ја погоди гредата.

Манчестер Сити ја освои Лигата на шампионите минатата сезона, Севилја ја освои Лигата на Европа.

Англискиот куп за прв пат го освои Суперкупот во првото свое учество, додека шпанскиот тим остана на еден трофеј во ова натпреварување по седмото учество.