Изнер најави повлекување од тенисот по УС Опен

24.08.2023 11:29

Триесет и осумгодишниот Американец е победник на 24 АТП турнири (од нив 16 во сингл) и светски рекордер по бројот на асови во историјата на тенисот.

Американскиот тенисер Џон Изнер објави дека ќе стави крај на тениската кариера по УС Опен.

После 17+ години на АТП, време е да се збогуваме со професионалниот тенис. Оваа транзиција нема да биде лесна, но со нетрпение ја очекувам секоја секунда со моето прекрасно семејство. УС Опен ќе биде моето последно натпреварување. Време е да ги врзете тениските чевли за последен пат, напиша Изнер на Твитер.

Триесет и осумгодишниот Американец е победник на 24 АТП турнири (од нив 16 во сингл) и светски рекордер по бројот на асови во историјата на тенисот.

Неговата највисока позиција на АТП рангирањето е осмото место.