Ракомет

Пораз на кадетите на стартот на „Трофеј Карпати“

27.10.2023 11:35

Кадетската репрезентација на Македонија предводена од селекторот Наум Танески со убедлив пораз ги стартуваше натпреварите на „Трофеј Карпати“...

Кадетската репрезентација на Македонија предводена од селекторот Наум Танески со убедлив пораз ги стартуваше натпреварите на „Трофеј Карпати“.

На отворањето на турнирот македонски млади ракометари беа поразени со 14 гола разлика од селекцијата на Египет (21:35). Кадетите во јануари ќе играат квалификации за пласман на Европското првенство 2024, а таму сме во група со Косово, Словачка и Швајцарија. Најдобрите две селекции од групата ќе обезбедат место на континенталниот собир.