Тенис

Блог вести

 • Тенис 23.06.2022 21:24

  Македонија подобра од Црна Гора

  По поразот со 2-1 од селекцијата на Луксембург денешен предизвик за нашите тенисери беше селекцијата на домаќинот Црна Гора и можност за рехабилитација. Така и беше.

 • Тенис 23.06.2022 21:06

  Утре ждрепка за Вимблдон

  Во отсуство на поради настаните во Украина суспендираниот светски рекет број 1 Данил Медведев и поради повреда на вториот на Ранг-листата Александар Зверев,позицијата прв носител на неофицијалното светско првенство во тенис му припадна на Новак Ѓоковиќ кој во моментов е трет на АТП листата.

 • Тенис 19.06.2022 15:28

  Палоши го освои ИТФ турнирот во Скопје

  22-годишниот тенисер од Романија Штефан Палоши е победник на тенискиот турнир вреден 15.000 долари што изминатава седмица се одржа во Скопје .

 • Тенис 17.06.2022 22:16

  Нема финале за Мицов и Ивановски

  Стефан Мицов и Калин Ивановски денеска беа елиминирани во полуфиналето во двојки, на Фјучерс турнирот во Скопје, со награден фонд од 15.000 долари.

 • Тенис 16.06.2022 20:40

  Кога други, поинакви параметри се во игра

  Кога политиката игра, а повредите, кои пак се составен дел на спортот се на сцена, како комбинација делуваат тажно и ужасно.

 • Тенис 08.06.2022 21:34

  Само Јотовски го мина првото коло на турнирот во Скопје

  На терените на тенискиот клуб Југ, во Скопје, се одвива главниот турнир на Фјучерс турнирот за мажи, вреден 25 илјади долари. Само еден од македонските тенисери успеа да го мине првото коло, Томислав Јотовски, во дуел со Олександар Пјелински од Украина.

 • Тенис 08.06.2022 21:32

  Ѓорческа четвртфиналистка на турнир во Австрија

  Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, се пласира во четвртфиналето на Фјучрерс турнирот во Пертшах, Австрија, со награден фонд од 60 илјади долари. Во второто коло ја совлада шестата носителка, Ева Лис од Германија, 226. на ВТА-листата.

 • Тенис 06.06.2022 09:40

  Понеделник ден за „освежување“ на тенисиот поредок

  Тенискиот свет изминативе две недели уживаше во францускиот грен слем, Ролан Гарос. Париз ја дишеше црвената прашина. Париз го прогласи по 14-ти пат Рафаел Надал за освојувач на пехарот на „Четворицата Мускетари“, со што се испиша повторно ново поглавје во историскиот тениски учебник.

 • Тенис 03.06.2022 16:01

  За трофејот во Париз - најдобрата на свет, против тинејџерското освежување

  Најдобрата светска тенисерка Ига Швјотек за свој втор престижен пехар „Сузан Леглен“ по 2020-та кога за првпат играше гренд слем турнир воопшто во својата кариера, ќе треба да е подобра од американската тинејџерка 18-годишната Коко Гоф.

 • Тенис 31.05.2022 18:16

  Гоф и Тревизан се први полуфиналистки на Ролан Гарос

  Американската тинејџерка Кори Гоф и Италијанката Мартина Тревизан се првите полуфиналистки на францускиот тениски грен-слем, Ролан Гарос. Гоф, која има само 18 годин и е 18. носителка на турнирот, со 7-5, 6-2 ја надигра својата повозрасна сонародничка, Слоун Стивенс.

Pages