Тенис

Блог вести

 • Тенис 30.10.2022 15:15

  Ивановски триумфираше на ИТФ Фјучерсот во Грција

  Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски го освои ИТФ Фјучерс турнирот на грчкиот остров Крит, откако денеска во финалето го совлада Романецот Себастијан Гима со 2-0 во сетови.

 • Тенис 03.10.2022 10:35

  Ѓоковиќ го освои турнирот во Тел Авив

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е победник на турнирот во Тел Авив.    

  Тој во финалето го победи хрватскиот претставник Марин Чилиќ со 2:0, по сетови 6:3 и 6:4. Тенисерите на теренот поминаа 1 час и 35 минути.

 • Тенис 27.09.2022 18:42

  Федерер: Во иднина повеќе играчи ќе освојат пет или повеќе слемови

  Дваесеткратниот грен слем шампион Роџер Федерер верува дека во иднина некој тенисер ќе може да го повтори или подобри неговото достигнување на големите турнири.     

 • Тенис 12.09.2022 11:58

  Прв Грен слем трофеј за Алкараз

  Шпанскиот тенисер Карлос Алкарас ноќеска го победи Норвежанецот Каспер Руд во финалето на УС Опен со резултат со 3:1, по сетови 6:4, 2:6, 7:6 (7:1), 6:3.    

 • Тенис 20.08.2022 21:34

  Финале за Калин во Тунис

  Најталентираниот македонски тенисер Калин Ивановски обезбеди финале на ЕМ-15 турнирот во тунискиот град Монастир, откако денеска го совлада Французинот Сирил Вандермерш по речиси четиричасовно надмудрување.

 • Тенис 08.08.2022 20:52

  Огромен скок на Калин

  18-годишниот Калин Ивановски е на 1070-тото место на најновата АТП листа. Македонскиот тенисер направи огромен скок од 334 места меѓу светските тенисери и сега е на рекорден пласман во кариерата.

 • Тенис 25.07.2022 20:27

  Ѓорческа со голем прогрес на ВТА листата

  Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа која стигна до финалето на вредниот турнир во Чешка, денеска бележи голем прогрес на ранг-листата на најдобрите.

  Напредуваше за 33 места и од 272-то сега е на 239-тото пред утрешниот нејзин настап на турнир во Италија.

 • Тенис 16.07.2022 20:43

  Калин Ивановски застана во полуфиналето во Словенија

  Иако главните вести во неговата кариера би требало да се од поединечните настапи и натпреварите во двојки може да придонесат Калин Ивановски да создава поголема самодоверба и се посигурно да чекори на тениските терени.

 • Тенис 07.07.2022 22:48

  Ивановски заврши во четвртфиналето на Вимблдон

  Македонскиот тенисер Калин Ивановски не успеа да го мине четвртфиналето на Вимблдон.

 • Тенис 25.06.2022 18:00

  Македонија останува во третата Европска група

  Македонската тениска репрезентација успеа да обезбеди опстанок во Третата Европска група од Дејвис Куп натпреварување, откако по поразот од Моладавија од 2:1 денеска успеа да слави против Лихтејнштајн со 2:0.

Pages