Тенис

Блог вести

 • Тенис 17.05.2014 18:18

  Ѓоковиќ пак победува во Рим!

  Единствената тактика со која што можеше да му се закани на вториот светски рекет, Раониќ ја реализираше речиси два сета. Со одличен сервис и со агресивен напаѓачки стил, Раониќ ги чуваше своите гемови и дојде до посакуваните тај – брек разврски.

 • Тенис 16.05.2014 20:49

  2,5 часа за полуфинале

  2-1 во сетови славеше Новак Ѓоковиќ на крајот на исцрпувачката битка со 5-от носител Давид Ферер во меч што го решија нијанси.

 • Тенис 16.05.2014 09:43

  1/4финале во Рим

  На 5-от мастерс тениски турнир сезонава, денеска на програмата се четврфиналните мечеви. Првите двајца фаворити Надал и Ѓоковиќ  иако потешко од очекуваното  продолжуваат на патпт кон ново финале.

 • Тенис 13.05.2014 12:45

  Тенис, по дождот!

  Денешниот ден на тениската мастерс 1000 во Рим ги носи носителите на терен. Ворото коло е нивното мастерс воведно, а црвеницата во вечниот град од како ќе преврне, ќе ја почуствува вториот светски и турнирски рекет Ѓоковиќ кој од спротива ќе го има Степанек.

 • Тенис 12.05.2014 12:12

  Вчера бидна Мадрид, денеска го гледаме Рим

  Самиот податок за подлогата на која ќе се игра, го исфла Рафаел Надал како фаворит, но по Монте Карло и Мадрид не изгледа за така доминантен. Згора на се, на терен се враќаат и Ѓоковиќ и Федерер кои ги немаше во шпанската метропола.

 • Тенис 11.05.2014 22:34

  Надал триумфира во Мадрид

  Нишикори се повлече при негатива во третиот сет, но Јапонецот одигра маестрален натпревар и го имаше мечот под контрола, се додека не го спречи повредата.
   
 • Тенис 11.05.2014 00:22

  Јапонски блесок во Мадрид!

  Кеи Нишикори го игра тенисот на картиерата и затоа првпат са пласираше во финале на турнир од мастерс серија 1000. Јапонецот го совалада Давид Ферер со 2:1 и утре против Рафаел Надал ќе игра за трофејот на Мадрид Опен.

 • Тенис 10.05.2014 18:42

  Четврто мадридско финале за Надал!

  Иако беше апсолутен фаворит, Рафаел Надал мораше да одигра на високо ниво за да се пласира во четвртото финале на Мадрид Опен. 6:4 и 6:3 за најдобриот светски тенисер Надал во полуфиналето против шпанскиот сонародник Роберто Баутиста Агут.

 • Тенис 10.05.2014 18:40

  Македонија поразена од Турција

  Нашата Дејвис куп селекција, загуби од турците во битката за пласман во втората Евро-африканска зона.

  Македонија – Турција 0:2, по дуелите во поединечна конкуренција. Грабул и Јотовски загубија од Илхан и Илкер со по 2:1.

 • Тенис 09.05.2014 22:27

  Давид Ферер е третиот полуфиналист

  Шпанија има тројца претставници во претпоследните два натпревара, на Отвореното тениско првенство во Мадрид.
   

Pages