Тенис

Блог вести

 • Тенис 09.05.2014 17:32

  Рафаел Надал во 1/2 финалето на Мадрид Опен

  Шпанецот славеше против Томаш Бердих со 6:4 и 6:2, за пласман во претпоследниот натпревар на 4-тиот Мастерс 1000 турнир во годината.

  Девет години Надал има по два пораза на земја во сезоната, годинава веќе нанижа 2, девет години Бердих не знае за триумф против Надал.

 • Тенис 08.05.2014 17:17

  Македонија убедлива против Албанија!

  Само победа ја дели македонската тениска репрезентација од враќањето во Втората евроафриканска зона на Дејвис купот. Нашите тенисери беа убедливи во завршниот дуел од фазата по групи на турнирот во унгарски Деберцин и за првото место ја совладаа Албанија со 3:0.

 • Тенис 07.05.2014 15:50

  Победнички против Малта

  Македонската тениска Дејвис Куп репрезентација ја победи селекцијата на Малта со 2-0, во првиот натпревар на турнирот од третата евроафриканска зона којшто денеска почна во Будимпешта.

 • Тенис 07.05.2014 00:40

  Тим го доби Вавринка, Федерер Лео и Лени

  Интересен втор натпреварувачки ден на  тенискиот турнир во Мадрид. Уште на стартот мастерсот остана без 3-от и 4-от носител, Станислас Вавринка и Роџер Федерер.

 • Тенис 06.05.2014 21:56

  Федерер го напушти Мадрид!

  „Им се извинувам на моите фанови, но сакам да бидам што поблиску до својата фамилија. Следните неколку недели сакам да сум крај мојата сопруга, која наскоро ќе треба да се породи“.

 • Тенис 06.05.2014 14:15

  Ден за паметење за Надал

  Тој стана ”син“ на метрополата нешто за што треба многу труд за да се заслужи. Едногласната одлука донесена уште лани од советот на град Мадрид ја заслужи Надал со своите 27 години од кои, 23 ги има посветено на тенисот.

 • Тенис 05.05.2014 11:38

  Почина тенисерката Елена Балтача

  Родена е  во Украина, а пораснала во Шкотска. Во март оваа година открила дека ја имаа оваа тешка болест.

  Балтача  беше најдобра тенисерка на Велика Британија три години, а од активното играње се повлече во 2013-та .

 • Тенис 04.05.2014 22:11

  Ѓоковиќ во Мадрид само како турист!

  Иако постоеше можност по мастерсот во Мадрид дури да се врати на врвот на АТП листата, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ сепак се откажа од настапот на третиот турнир од серијата 1000 што ќе стартува утре.

 • Тенис 02.05.2014 15:08

  Жестока конкуренција во Мадрид!

  Во серијата од три европски мастерс турнири во тениската сезона,  втор е Мадрид којшто од минатата година е се поитересен поради зачестените изненадувања.

 • Тенис 30.04.2014 11:41

  И Вимблдон ги крева финансиските параметри

  Лани Енди Мареј и Марион Бартоли, за 10 насто помалку земаа паричен награден фонд од победниците кои ќе бидат годинава на третиот тениски грен слем од четирите, Вимблдон.

  Мареј ќе има шанса да го брани домашниот трон, додека Бартоли по таа сензација стави крај на тениската кариера.

Pages