Тенис

Блог вести

 • Тенис 01.04.2014 14:54

  Ѓорчевска во второто коло

  Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорчевска го мина првото коло на Фјучерс турнирот во Анталија со награден фонд од 10.000 долари.

  За пласман во осминафиналето моментно 499-та на ВТА листата, ја елиминираше домашната тенисерка Мелиса Гизем Атеш во два сета, убедливо со 6-1 и 6-1.

 • Тенис 31.03.2014 19:46

  Јотовски го пропушта Шарм Ел Шеик

  Откако ќе ја подобри здравствената состојба, на следните настапи, тој ќе почне од првото коло затоа што е пријавен во главниот дел од натпреварувачката програма.

 • Тенис 31.03.2014 13:12

  Врвот не гибнат, но АТП разликата се топи

  Се повеќе се заканува Новак Ѓоковиќ во ниетот повторно да се врати на АТП врвот. Ако само пред две недели, (пред мастерс 1000-ките во Индијан Велс и Мајами) разликата со планетарниот број еден тенисер Рафаел Надал изнесуваше цели 3 825 бода, сега е сведено на 1 920.

 • Тенис 30.03.2014 23:31

  Ѓоковиќ ужива и победува во Мајами!

  Мајами е омилен турнир на тенисерите, особено на Новак Ѓоковиќ, но полека станува непријатен за Рафаел Надал.

 • Тенис 30.03.2014 14:17

  Најдобриот, против надобриот?!

  Моменталниот АТП поредок вели, Рафаел Надал е тенисер број еден на планетата Земја, Новак Ѓоковиќ број, два.

 • Тенис 30.03.2014 14:11

  Надал – Ѓоковиќ, 40-та епизода од тениската класика!

  Модерната ера на тенисот постојано има некоја голема пресметка, но статистички ривалството меѓу Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ е најбогатото.

 • Тенис 29.03.2014 11:28

  Подарено финале!

  Само третото соочување на србинот и јапонецот во нивните кариери не се реализира поради повреда на препоните на Нишикори, кој очигледно се префорсира на турниров.

 • Тенис 28.03.2014 09:12

  Битка за Мајами

  Со полуфиналните мечеви на вториот мастерс тениски турнир од серијата 1000, денеска почнува битката за трофејот во Мајами.

 • Тенис 27.03.2014 10:39

  Уште еден од етаблираните во аут!

  Уште еднаш и на втората тениска мастерс 1000-ка некако се повторува приказната, дојде ли Федерер(5) до трет сет, што порано беше неговата психолошка карактеристика и предност, сега губи.

 • Тенис 26.03.2014 10:08

  Почна чистката

  Без Давид Ферер ланскиот финалист и рекет број 4 и Станислас Вавринка третиот носител во Мајами на мастерсот од серијата 1000, ќе се продолжи во ¼ финалните мечеви.

Pages