Здравје

Блог вести

 • Здравје 19.02.2014 13:25

  Како љубовта влијае на организмот

  Допаминот е хормон кој создава чувство на пријатност. Поради него, на пример, коцкарите чувствуваат задоволство во игрите на среќа, поврзан е со земањето на дрога, но и – со чувството на љубов.

 • Здравје 18.02.2014 11:30

  Богатството на лушпите

  Лушпата од портокалот содржи всушност 4 пати повеќе растителни влакна од самата сочна внатрешност на целиот портокал. Лушпата исто така е полна со флавоноиди кои се познати борци против ракот.

 • Здравје 16.02.2014 19:37

  Знаеме ли колку шеќер содржат нашите омилени пијалоци?

  Експертите од Светската здравствена организација препорачуваат дека мажите не треба да конзумирааат над осум лажички или 32 грама шеќер дневно, додека за жени се доволни шест лажички или 24 грама шеќер дневно.

 • Здравје 11.02.2014 12:59

  За и против за вегетаријанската исхрана

  Добро испланираната вегетаријанска диета може да ги исполни сите потреби на луѓе од сите возрасти, па дури и на деца, како и бремени жени и доилки.

 • Здравје 11.02.2014 12:44

  Престанете да се жалите и почнете да живеете

  Престанете да се жалите дека немате доволно време за себе и станете еден час порано.Ако спиете  седум часа ноќе  и работите осум часа секој ден ,сепак имате уште шеесет и три часа слободно време секоја недела да ги направите сите оние нешта што сакате да ги направите .Ако не сте исполнети или сре

 • Здравје 10.02.2014 12:52

  Претешки училишни чанти

  Колку е детето помало, тоа е помалку дозволено оптоварување, а за децата меѓу 6 и 7 години не би смеело да изнесува повеќе од 5-10 отсто од нив

 • Здравје 10.02.2014 12:47

  Стоп за непријатното потење

  Абнормалното потење е навистина непријатен момент меѓу луѓето, влијае на квалитетот на животот и предизвкиува стресни и непријатни ситуација.

 • Здравје 07.02.2014 14:28

  40% повеќе грипосани од лани

  Вкупниот број заболени од грип во Македонија од почетокот на сезоната 2013/201

 • Здравје 06.02.2014 16:08

  Штедат енергија, но го загрозуваат животот!

  Европската унија во сите земји-членки забрани класични светилки од 25 до 100 вати, но берлински истражувачи тврдат дека штедливите светилки што се фаворизираат се исклучително штетни. Штедат енергија, но не и здравјето и животот.
 • Здравје 06.02.2014 15:31

  Црвено вино за здравје

  Најважните антиксиданти кои ги има во црвеното вино се ресвератолот и група на хемикалии наречени флавоноиди. Покрај нивната моќ да ги абсорбираат слободните радикали, се смета дека тие го штитат и срцето со тоа што го намалуваат ризикот од згрутчување на крв и од запаление на клетките.

Pages