Фудбал

Блог вести

 • Фудбал 02.06.2024 07:43

  Реал Мадрид ја освои Лигата на шампионите

  Реал Мадрид е новиот европски шампион откако вечерва по петнаесетти пат ја освои титулата во Лигата на шампионите. Во финалето на „Вембли“ беше подобар од Борусија Дортмунд со 0 – 2.

 • Фудбал 30.05.2024 13:42

  Трајковски: Очекувам одличен натпревар во Ријека

  Напаѓачот на Хајдук, Александар Трајковски очекува одличен натпревар на македонската репрезентација на гостувањето во Риека против Хрватска.

 • Фудбал 28.05.2024 10:55

  Барди поради повреда ги пропушта натпреварите со Хрватска и со Чешка

  Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Енис Барди поради повреда заработена на последниот натпревар за својот клуб Трабзонспор, не е во можност да игра на натпреварите против Хрватска и со Чешка.

 • Фудбал 27.05.2024 10:00

  Вардар го зачува прволигашкиот статус

  Фудбалерите на Вардар и следната сезона ќе играат во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако вчера го совладаа третопласираниот тим во второлигашката конкуренција Детонит Плачковица со  2-0 (2-0) во баражот во Струмица.

 • Фудбал 22.05.2024 10:59

  Димитриевски пред потпис со Валенсија

  Македонскиот голман Столе Димитриевски е пред потпис со шпанска Валенсија, пренесуваат повеќе медиуми.

  Познатиот италијански новинар Фабрицио Романо објави дека нашиот голман ги поминал лекарските прегледи и повеќе не постојат пречки да стане играч на тимот од „Местаља“.

 • Фудбал 22.05.2024 10:00

  Мбапе нема да игра на Олимпијадата во Париз

  Францускиот фудбалер, Килијан Мбапе нема да игра на Олимписките игри во Париз. Реал Мадрид, кој има намера да го ангажира 25-годишниот Французин, смета на напаѓачот во август и нема да го пушти на Игрите во 2024 година, пренесуваат шпанските медиуми.

 • Фудбал 17.05.2024 18:22

  Најавени големи промени на ВАР системот

  Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, ја објави големата вест во врска со употребата на ВАР на конгресот на светската фудбалска федерација во Бангкок. Тој изјави дека сега тренерите ќе имаат право да бараат проверка со ВАР системот два пати по натпревар.

 • Фудбал 16.05.2024 19:46

  Роналдо повторно е најплатениот спортист во светот

  Португалската фудбалска ѕвезда Кристијано Роналдо го зазеде првото место во рејтингот на најплатените спортисти во светот според истражувањето на популарниот магазин „Форбс“, кое е направено за тековната 2024 година.

 • Фудбал 16.05.2024 11:26

  Селтик ја освои титулата во Шкотска

  Фудбалерите на Селтик во претпоследното коло ја обезбедија шампионска титула откако славеа на гости кај Килмарнок од 5:0. Во последното коло Селтик ќе влезе со шест бода повеќе од големиот ривал Ренџерс.

 • Фудбал 15.05.2024 20:05

  Анчелоти со најдобра сезона како тренер

  Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти даде оценка за сезоната која е во завршница.

  Реал Мадрид синоќа во натпревар од 37. коло на Шпанското фудбалско првенство го победи Алавес со 5:0.

Pages