• Култура 16.04.2014 11:01

  Велигденска изложба на учениците од средното уметничко училиште „Лазар личеноски“

  На изложбата ќе бидат презентирани дела од учениците во средното уметничко училиште, насликани на гипсани и порцелански јајца, икони, слики, цртежи, скулптури, рељефи и фотографии. Делата се тематски инспирирани од празникот Велигден, како и од соработката со Музејот на Македонска борба.

 • Култура 15.04.2014 14:58

  Злато за двајца млади пијанисти од Штип

  Младите таленти Ана Марија Тикова и Сатја Александар Давитков, ученици во трето и четврто одделение, од меѓународен натпревар по пијано во Србија се вратија побогати за уште една награда.

 • Култура 15.04.2014 10:29

  Од детска фотографија до сериозен фотограф

  14 годишната Ана Андонова од Тетово ја доби првата награда за колекција фотографии на државната изложба „Младински Салон 2014“, во оранизација на клубот Ф7 од Куманово.

 • Култура 14.04.2014 11:32

  Промоција на книгата „Сите наши кодоши“

  Досиејата од комисијата за лустрација и тешките човечки судбини беа инспирација за драмскиот текст „Сите наши кодоши“ на битолскиот автор Зоран Пејковски. Во делото се говори и за жртвите и за прислужниците. Се очекува делото да биде изведено како драмска претстава.
   
 • Култура 14.04.2014 10:48

  Современата балетска претстава “14 ‘ЧАСА“ во МОБ

  Во вторник, 15 април, 2014 г. со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена една од најгледаните балетски продукции во МОБ, “14 ЧАСА“. Ова е современо балетско дело, кое низ синџир од 12 сцени, ги разработува женско-машките односи, преку ликовите на Лили и Марк.
 • Култура 14.04.2014 09:31

  Презентација за иновативни технологии во културата

  Британскиот совет и Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) од Скопје денеска организираат презентација за иновативни технологии во културата „КулТИП-култура, технологии, иновации и претприемништво“.
   
 • Култура 13.04.2014 16:07

  Владимир Четкар на „Блу Ноут Џез Фестивал“ во Њујорк

  На овогодинешното издание на фестивалот кој ќе се одржува на повеќе локации низ Менхетен ќе настапат музички легенди како Арета Френклин, Мајкл Болтон, Боби МекФерин, Реџи Вотс, Маркус Милер, Ди Ди Бриџвотер, Данило Перез, Џон Патитучи и многу други.

 • Култура 12.04.2014 15:02

  „Евангелие на глупоста“ - премиера во Драмски театар

  Во претставата играат бардот на македонската глума Милица Стојанова, Благој Чоревски, Ирена Ристиќ, Филип Трајковиќ, Игор Георгиев, Катерина Шехтанска - Лаковска, Трајанка Илиева - Таци, Игор Ангелов, Славиша Кајевски, Валдета Исмаили, Ана Костовска, Александра

 • Култура 12.04.2014 11:28

  Вечерва почнува јубилејното издание на Танц-фест

  Во дансинг салата во Македонскиот културен центар, утревечер Beatrix crew ќе ја изведат хип хоп претставата „Издигнување“, а на 14 април првпат во Македонија во дансинг салата во МКЦ вечерта ќе се одржи Меѓународен н
 • Култура 10.04.2014 12:49

  Македонско оро за Гинис

  На крајот на овој месец ќе се игра најголемото македонско оро во светот на локација од Охрид до Струга.
   

Pages