Забава

 • Здравје 03.01.2024 18:38

  Сок од цеден портокал, природна заштита од многу болести

  Редовното консумирање портокали ќе ве заштити од вируси и ќе го забрза варењето, а витаминот А ќе обезбеди подобар вид. Полни се со антиоксиданти, кои ѝ даваат на кожата поубав изглед, па дури и го регулираат високиот крвен притисок.

 • Здравје 28.12.2023 20:57

  Во зима јадете киви – содржат многу витамин Ц

  Кивито во овој период од годината е вкусно, сочно и богато со хранливи материи, антиоксиданси и висока концентрација на витамин Ц, дури и повеќе отколку во портокалите и лимоните.

 • Здравје 25.12.2023 11:17

  Сладок компир - вкусен и здрав

  За здрав живот потребна ви е и здрава храна.Содржи многу скроб а малку масти, па, добар е за деца, спортисти и дијабетичари, зошто дава енергија а не дебелее.

 • Здравје 19.12.2023 08:45

  Кој смее да јаде, а кој не јапонски јаболка?!

  Потеклото на дрвото јапонско јаболко е од Азија и таму многу се користи поради многуте витамини и минерали додека кај нас помалку.

 • Сцена 15.12.2023 19:50

  Премиера на новата сезона на тинејџерската ТВ серија „Тин Камп“

  Денеска се одржа промоцијата и премиера на втората сезона на тинејџерската ТВ серија „Тин Камп“. Сите присутни на настанот имаа можност премиерно да ја погледнат првата епизода од ТВ серијалот и миниконцерт на кој беа испеани хитови од новата сезона.

 • Здравје 13.12.2023 20:19

  Чај од ѓумбир против настинки

  Ѓумбирот е една од најмоќните билки и може да помогне кај некои чести проблеми. Иако се произведува во Азија и потребни се до 10 месеци за жетва на еден корен, не е некаков проблем да го најдете во кој било дел од светот во текот на целата година.

 • Сцена 09.12.2023 09:44

  Почина американскиот актер Рајан О’Нил

  Американскиот актер Рајан О’Нил, најпознат по улогата во филмот „Љубовна приказна“, почина на 83-годишна возраст. Рајан О’Нил е роден во 1941 година во Лос Анџелес.

 • Здравје 06.12.2023 21:45

  Нутритивни вредности на јапонското јаболко

  Јапонското јаболко е овошје кое содржи голема количина на хранливи материи: витамини А, Б и Ц, јод и железо. Ова овошје го подобрува имунитетот и нервниот систем и му помагаат на организмот да се заштити од разни инфекции, сметаат нутриционистите.

 • Сцена 06.12.2023 10:44

  МРТ одлучи да не учествува на „Евровизија 2024“

  Македонската Радио Телевизија ја информира јавноста за донесената одлука, идната година да не учествува на Изборот за песна на Евровизија што ќе се одржи во Малме, Шведска.

 • Здравје 05.12.2023 14:49

  Дуња- есенски деликатес

  Дуњите се вистински есенски деликатес со карактеристичен вкус. Изобилуваат со витамин Ц, а освен во исхраната, дуњите често се користат за лекување најразлични тегоби, од ублажување кашлица, па се до проблеми со варењето.

Pages